Sněmovna schválila v prvním čtení novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která poskytuje výraznější ochranu zemědělské půdy. Skupiny dřevin, stromořadí nebo mokřady jako krajinné prvky se nově stanou přímo součástí zemědělské půdy, aby se mohly v krajině snáze zakládat. Úprava zákona dává také prostor pro rozvoj agrovoltaiky na chmelnicích či ovocných sadech pro posílení potravinové soběstačnosti a energetické nezávislosti farem.
„Příští rok by měl být průlomový pro českou krajinu, díky naší novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která by v něm měla nabýt účinnosti, jí do budoucna zaručíme ucelenou ochranu. Chceme, aby naše zemědělství bylo šetrné ke krajině a aby naše lesy, půda i voda zvládly co nejlépe dopady probíhající změny klimatu. Chceme proto zlepšit kondici půdy a druhovou pestrost zemědělské krajiny,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ministr zemědělství Marek Výborný upřesnil, že novela zakazuje výstavbu skladovacích nebo prodejních ploch a fotovoltaických zařízení na nejkvalitnějších půdách. Zemědělci však budou moci využívat agrovoltaiky na solárních elektrárnách v sadech a chmelnicích.
Větší ochranu si podle novely zaslouží také voda. Novela vodního zákona, schválená v prvním čtení, stanovuje podmínky pro větší ochranu vodních toků a detailněji upřesňuje postup v případě havárií, aby se předešlo ekologickým katastrofám.
Zástupci zemědělských organizací, včetně Asociace soukromého zemědělství ČR a Zemědělského svazu ČR, vyjádřili podporu zvýšené ochraně půdy a vody. Představitelé organizací zdůraznili význam těchto změn v souvislosti se zajištěním potravinové soběstačnosti a bezpečnosti v České republice.
Potřebujeme teď každou dobrou zprávu a na @mzpcr máme hned dvě. Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila hned 2️⃣ návrhy novel - vodního zákona a zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Jsme tak o pořádný krok blíže k větší ochraně vody před znečištěním a haváriemi… pic.twitter.com/PotJALH2El
— Petr Hladík (@hladikpe) November 28, 2023