Regulace pesticidů, ale zejména omezení dovozu obilí a levných potravin z Ukrajiny, to jsou věci, které si zemědělci napříč Evropou už s největší pravděpodobnosti vystávkovali. Jejich požadavky se totiž začala zabývat Evropská komise, která je připravená v těchto dvou bodech sedlákům ustoupit. Potvrdila to šéfka instituce Ursula von der Leyen po zasedání ve Štrasburku. Evropské farmáře trápí drahé úvěry, tlak na ceny, zdražování pohonných hmot, výkyvy počasí a právě také zmíněný levný dovoz, hlavně z Ukrajiny.
Protesty zemědělců od začátku roku zachvátily takřka celou Evropu. V Bruselu dokonce sedláci před budovou Evropského parlamentu vyházeli hnůj a pálili pneumatiky. V Německu do ulic vyjely traktory se šibenicemi a ve Francii se demonstrace zvrhly v násilnosti. Zemědělci uvedli, že jsou připravení ještě víc přitvrdit, pokud s nimi politici nebudou chtít jednat a nesplní jejich požadavky. Protestovalo se i v České republice, konkrétně na Českolipsku, tam se akce obešla bez vyhrocených situací.
Už na konci ledna Evropská komise kromě přísnější regulace dovozu z Ukrajiny, slíbila i změny pravidel ohledně neobdělávané půdy. Levné obilí i potraviny z Ukrajiny do Evropy proudí od začátku rusko-ukrajinské války, kdy se zrušila dovozní cla a kvóty na ukrajinský export. To však komise zatím měnit nechce.
Farmers across Europe have mobilised huge protests against governments. Like the Canadian truckers, they are smeared as “far-right extremists”. It’s manipulative. This is this sort of blue-collar protest that the left-wing used to wholeheartedly support.pic.twitter.com/QYs0If2OA1
— James Melville 🚜 (@JamesMelville) February 6, 2024
Germany 🇩🇪
— James Melville 🚜 (@JamesMelville) February 6, 2024
France 🇫🇷
Netherlands 🇳🇱
Poland 🇵🇱
Lithuania 🇱🇹
Belgium 🇧🇪
Greece 🇬🇷
Romania 🇷🇴
Italy 🇮🇹
Portugal 🇵🇹
Ireland 🇮🇪
Spain 🇪🇸
Farmers are protesting across Europe because they have had enough of being undermined by governments.#NoFarmersNoFood
pic.twitter.com/TTC5JATvAx
EUROPEAN PARLIAMENT- Strasbourg NOW!
— Persephone (@persephvoice) February 6, 2024
The EU thinks it’s done enough and the farmers are happy now …. They didn’t bother asking the farmers what they thought.
They disagree 🔥
pic.twitter.com/FS85MmONRc