Teplotně byl červenec abnormální nejenom ve vedrem sužované Evropě, ale takřka po celé Zemi. Celosvětově byl letošní červenec jedním ze třetí nejteplejších v historii měření od roku 1921. Podle institutu Copernicus Climate Change Service spadajícího pod Evropskou komisi bylo na Antarktidě naměřeno nejmenší množství ledu za měsíc červenec v historii měření od roku 1978.
Teploty přesahující 40 °C ve stínu byly naměřeny v Portugalsku, Španělsku, Francii i Velké Británii. Podle španělské meteorologické služby AEMET byl červenec ve Španělsku nejteplejším měsícem v historii měření a vlna veder trvající od 9. 7. do 26. 7. nemá v zemi obdoby.
Spojené státy Americké zaznamenaly třetí nejteplejší červenec v historii měření, ve státě Texas bylo naměřeno nejteplejší období vůbec, a to jak za měsíc červenec, tak za čtvrtletí duben až červenec. Na většině území USA se během červenec vyskytly vlny veder atakující 38 °C. S enormním horkem souvisí i nadprůměrné sucho, které postihlo většinu Evropy i USA. Naopak větší vlhko, než je pro červenec obvyklé, bylo ve východním Rusku, severní Číně, na Islandu nebo Skandinávii.