Nory mohou být dlouhé několik desítek metrů a jsou v hloubce až pěti metrů pod povrchem. Stavba může zabírat území větší než sto metrů čtverečních. Největší odhalený jezevčí hrad se rozprostíral na ploše 266 metrů čtverečních.
„Víme, že na trati poblíž Molkwerumu jsou aktivní jezevci. Místo jsme proto pečlivě sledovali. Teď připravujeme opatření, která jezevcům umožní opustit železniční násep,“ uvedla dopravní společnost ProRail, která k vyhledávání chodeb použila radar.
Dnes ráno začalo sekání náspu. Částečným odstraněním vegetace bude totiž místo pro jezevce míň atraktivní. Až firma získá potřebná povolení, začne pod dohledem ekologů umísťovat pasti, které umožní převoz zvířat do vhodnější lokality. Pak se pustí do obnovy terénu pod tratí.
Provoz se zastavil také na trati u města Esch. Tam pro změnu dopravce vystaví umělý jezevčí hrad a až se do něj zvířata přesunou, začne s pracemi na opravách.
Problém s jezevci, kteří patří v Nizozemí k chráněným živočichům, řeší dopravce často. Před půl rokem dokonce zveřejnila video, které zachycuje jezevce žijícího pod tratí, jehož vystrašil projíždějící vlak.