Zelenskyj: Pomoc zachrání Ukrajině život. Zacharovová: Zemře mnohem více lidí

Jak se dalo očekávat, americká pomoc Ukrajině vzbudila protichůdné reakce. Ukrajina mluví o záchraně života, Rusko zase o prodlužování války.

GLjtk6-XEAEvzr0

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.
Zdroj: X/Maria Zakharova

  • Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.
  • Zdroj: X/Maria Zakharova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vzkazu americkým politikům poděkoval za schválení pomoci ve výši 61 miliard dolarů určených pro obranu Ukrajiny proti postupující ruské armádě. Doslova řekl, že jde o velmi důležité rozhodnutí, které zachrání jeho zemi život. Kyjev se totiž v minulých týdnech potýkal s akutním nedostatkem munice a dalšího vojenského materiálu, na jehož nákup neměl peníze.

Ruská strana však mluví o opaku. Podle Kremlu finanční balík od Spojených států pouze prodlouží válku a bude stát ještě více ukrajinských životů. Jak uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, Moskva je přesvědčená, že proti ní Spojené státy vedou hybridní válku. "USA chce, aby Ukrajina bojovala do posledního muže. Řadoví Ukrajinci jsou hnáni na porážku a stávají se potravou pro děla," řekla mluvčí v oficiálním prohlášení. Podle ní ale současný konflikt na Ukrajině skončí pro Spojené státy ponižujícím fiaskem jako válka ve Vietnamu.

Peníze, které včera večer schválila Sněmovna reprezentantů, kdy se pro jejich uvolnění vyjádřila i bezmála polovina republikánských zákonodárců, kteří pomoc dosud blokovali, by měly Ukrajině pomoci s odražením očekávané letní ruské ofenzivy. Demokratičtí poslanci po schválení balíku začali mávat ukrajinskými vlajkami.

Ke kroku Sněmovny reprezentantů se vyjádřil také americký Institut pro studium války. Ten očekává, že Rusko v následujících týdnech, kvůli schválené pomoci, vyvine na frontě ještě větší tlak.

Autor: Jan Skala

Související

GNyLvoYXQAEI2ww
Zahraniční

Evropská vojenská mise v Mali skončila. Potvrdil do šéf unijní diplomacie Borrell

Sberbank_Praha_5,_Smíchov_01
Ekonomika

Ve Sberbank leží dvě miliardy, o které se nikdo nehlásí. Na výplatu je měsíc

408127198_10221297628985005_2111989018936352545_n
Zahraniční

Zelenskyj odmítl Macronovo olympijské příměří. Nevěříme Putinovi, řekl

GN2nFWEXQAAvBWM
Zahraniční

Charkovská oblast se evakuuje. Ukrajinci naoplátku ničí ruské rafinérie