neděle 21. dubna 2024

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci. Ten počítá s půlmilionem odvedenců

Až půl milionu branců by od středy mohlo začít dostávat povolávací rozkazy. Prezident Zelenskyj totiž podepsal novelu zákona, který umožňuje odvézt i pětadvacetileté.

Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj podepsal novelu zákona o mobilizaci.
Zdroj: Facebook

  • Volodymyr Zelenskyj podepsal novelu zákona o mobilizaci.
  • Zdroj: Facebook

Novelu zákona, která snižuje věkovou hranici pro mobilizaci z 27 na 25 let, podepsal po deseti měsících odkladů ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jak upozorňují ukrajinské úřady, zákon vstoupí v platnost už zítra, kdy mohou začít chodit povolávací rozkaz. Podle vyjádření Zelenského z konce loňského roku, by mohla jeho země mobilizovat až půl milionu branců, kdy k těm původním se nyní připojí široká skupina mladých právě ve věku 25 a 26 let.

Faktem je, že ukrajinská armáda potřebuje nutně čerstvé síly. Naposledy mobilizovala před loňskou letní protiofenzivou, která se navzdory původním zprávám z bojišť, nevydařila a situaci na frontě nijak výrazně nezměnila. Navíc po dobytí města Avdijivka ruskou armádou se štěstěna začala více přiklánět na stranu Moskvy.

Ukrajinská vojska jsou nyní pod tlakem Rusů. Těm se daří postupovat směrem k Dněpru a kromě toho podnikají rozsáhlé vzdušné údery na celé území Ukrajiny. Ušetřena nejsou ani největší města jako Kyjev, Charkov, Oděsa či Lvov. Ukrajinci se zase v posledních dnech soustředili na anektovaný poloostrov Krym, kde jejich cílem bylo město Sevastopol. Daří se jim však pomocí dronů pronikat hlouběji do ruského území.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0669640478
Domácí

Vrah Hušákova řidiče odjede na Ukrajinu. Tam by měl nastoupit na frontu

GLjtk6-XEAEvzr0
Zahraniční

Zelenskyj: Pomoc zachrání Ukrajině život. Zacharovová: Zemře mnohem více lidí

US_Capitol_west_side
Zahraniční

Americká pomoc Ukrajině prošla. Polovina Republikánů byla pro

27300313881_91539765e5_b
Zahraniční

Duda směrem k Rusku: Jsme připraveni mít na svém území jaderné zbraně