neděle 3. března 2024

Zelenskyj nepožádal Ameriku o pomoc, není jasné proč

Ukrajina se bez americké pomoci neobejde, tvrdil ještě nedávno prezident Zelenskyj. O další peníze a zbraně proto chtěl žádat přímo v americkém Senátu, ale nakonec své vystoupení zrušil.

20220331-zelenskyy-flickr-ac

Zelenskyj v americkém Senátu nakonec nepromluvil.
Zdroj: United States Institute Of Peace

  • Zelenskyj v americkém Senátu nakonec nepromluvil.
  • Zdroj: United States Institute Of Peace

O finanční a vojenskou pomoc chtěl prostřednictvím videohovoru žádat ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj americký Senát. Vše bylo připraveno, američtí zákonodárci počítali s tím, že se od hlavy východoevropského státu dozví skutečný stav bojů na frontě, ale místo ukrajinského prezidenta na ně shlížela jen černá obrazovka. Zelenskyj se totiž na poslední chvíli k online konferenci nepřipojil. Důvod jeho absence není zatím známý.

Místo toho v Senátu promluvil politik za Demokratickou stranu Mark Warner, který nastínil situaci, ve které Ukrajina potřebuje zoufale pomoc. Protiofenzíva, která trvala od letních měsíců, se totiž nezdařila a ruská armáda momentálního ukrajinského vyčerpání využívá k zisku nových území, která byla dosud pod správou Kyjeva.

Americká pomoc Ukrajině je ale mnohem komplikovanější než dříve. Už v září ztroskotala na základně rozhodnutí Sněmovny reprezentantů ovládané Republikánskou stranou, která se dlouhodobě staví proti americké účasti v rusko-ukrajinské válce. Se zneklidňující informací pro Kyjev přišla také kancelář samotného amerického prezidenta, která sdělila, že Spojené státy už nemají na pomoc Ukrajině dostatek peněz.

Autor: Jan Skala

Související

12002424_842798935827875_4748765791238857709_o
Domácí

Hokejovou bránu opustil, nyní by Dominik Hašek chtěl dobýt Senát

profimedia-0851605409
Domácí

Zemědělci zase hrozí stávkou. Odvrátit ji může pouze ministr Výborný

GHf68hbWQAAzydl
Zahraniční

Putin mluvil v ruském parlamentu. Riskujete zničení lidstva, vzkazuje západu

F62GfOWWcAARwQj
Zahraniční

Válčete si sami, vzkazují státy Macronovi. Na Ukrajinu se jim nechce