I Bruselu loajální politici začínají vznášet protesty proti plánu Evropské komise, která dnes přišla s návrhem na razantní snížení emisí, podle něhož by za 15 let měly unijní státy vypouštět do ovzduší o 90 procent emisí méně než v roce 1990. Odborníci však varují, že tento ambiciózní plán má i stinnou stránku, kdy dojde k ještě markantnějšímu nárůstu cen emisních povolenek, čímž dramaticky zdraží pohonné hmoty a energie. A to nehledě na to, že nové, zatím mnohem mírnější emisní povolenky, které rovněž přinesou zdražení, začnou platit už v roce 2027. Podle nového návrhu by povolenky měly pohonné hmoty zdražit až o 20 korun na litru.
Řada unijní zemí s takovým plánem, který má tvrdé zastání u šéfky komise Ursuly von der Leyen a který už má projednávat Evropský parlament a Evropská rada, nesouhlasí. Je mezi nimi i Česko, kdy premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že pro němu má několik výhrad. Tvrdší slova volil francouzský prezident Emmanuel Macron či maďarský premiér Viktor Orbán.
Návrh komise přichází jen krátce poté, co Energetický institut vydal zprávu o výrazném nárůstu poptávky po elektrické energii. Přestože se sice Evropa snaží emise vznikající při výrobě elektřiny, snižovat na úkor hospodářství a konkurenceschopnosti, jinde ve světě si s tím hlavu nelámou. Například Indie a Čína, dvě nejlidnatější země světa, zvyšují výrobu elektřiny z uhlí.
The European Commission is proposing setting 2040 as the target for a 90% reduction of greenhouse gas emissions.
— DW Europe (@dw_europe) July 2, 2025
The EU is aiming to be carbon neutral by 2050.https://t.co/mT60BwXsqM pic.twitter.com/46MpJ1FNWX