Video, které zveřejnila astrometeoroložka NASA Tamitha Skov, ukazuje obří plazmové vlákno nebo elektrifikovaný plyn, které vystřeluje ze Slunce, odděluje se a pak cirkuluje v masivním polárním víru. Naposledy se podobná událost stala před osmi lety. Tehdy se ale ze slunečního povrchu uvolnila jen dvě dlouhá vlákna a vystřelila do vesmíru.
Zvýšená aktivita Slunce je podle odborníků způsobená tím, že se hvězda momentálně dostává do své nejaktivnější fáze, vrcholu aktivity dosáhne v roce 2025.
Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023
"Materiál ze severní protuberance se právě oddělil od hlavního filamentu a nyní cirkuluje v masivním polárním víru kolem severního pólu naší hvězdy," napsala Skov v tweetu. NASA popisuje sluneční filamenty jako mraky nabitých částic, které se vznášejí nad Sluncem, a jsou k němu připoutané magnetickými silami.
Slunce je obrovská koule elektricky nabitého horkého plynu, která se pohybuje a vytváří silné magnetické pole. Přibližně každých 11 let se magnetické pole Slunce zcela převrátí a severní a jižní pól Slunce si vymění místa.