Ze Slunce se odlomil kus pólu

Astronomové nikdy nic podobného neviděli. Jsou bezradní a spekulují, že jev může souviset s přepólováním magnetického pole Slunce, ke kterému dochází jednou za 11letý sluneční cyklus.

67516599-11732587-The_video_was_shared_on_Twitter_by_space_weather_forecaster_Tami-a-39_1675973837468

Záhadný jev na Slunci
Zdroj: Twitter

  • Záhadný jev na Slunci
  • Zdroj: Twitter

Video, které zveřejnila astrometeoroložka NASA Tamitha Skov, ukazuje obří plazmové vlákno nebo elektrifikovaný plyn, které vystřeluje ze Slunce, odděluje se a pak cirkuluje v masivním polárním víru. Naposledy se podobná událost stala před osmi lety. Tehdy se ale ze slunečního povrchu uvolnila jen dvě dlouhá vlákna a vystřelila do vesmíru.

Zvýšená aktivita Slunce je podle odborníků způsobená tím, že se hvězda momentálně dostává do své nejaktivnější fáze, vrcholu aktivity dosáhne v roce 2025.

"Materiál ze severní protuberance se právě oddělil od hlavního filamentu a nyní cirkuluje v masivním polárním víru kolem severního pólu naší hvězdy," napsala Skov v tweetu. NASA popisuje sluneční filamenty jako mraky nabitých částic, které se vznášejí nad Sluncem, a jsou k němu připoutané magnetickými silami.

Slunce je obrovská koule elektricky nabitého horkého plynu, která se pohybuje a vytváří silné magnetické pole. Přibližně každých 11 let se magnetické pole Slunce zcela převrátí a severní a jižní pól Slunce si vymění místa.

Související

15209100899_968a5208e0_b
Domácí

Mars září na noční obloze. Nejviditelnější bude tento týden

GbtyRIvWIAEJyR-
Zahraniční Vesmír

Sonda NASA se vůbec poprvé přiblížila ke Slunci

měsíce Jupitera
Domácí

Jupiter o víkendu rozzáří oblohu. Dalekohledem bude k vidění i z měst

Aurora2
Zahraniční Vesmír

Dívejte se k nebi. K vidění by mohla být ohromná polární záře