pátek 19. července 2024

Zdraží Válek slazené nápoje? Chce na to jít skrz zdanění obsahu cukru

Uvedení slazených nápojů do vyšší sazby DPH přineslo státní kase 2,7 miliardy korun, ale na zdraví lidí se neprojevilo. Proto teď ministr Válek chystá další zdražení.

Mocktail-131638-pixahive

Slazené nápoje by měly znovu zdražit.
Zdroj: PixaHive

  • Slazené nápoje by měly znovu zdražit.
  • Zdroj: PixaHive

Vyšší daň na slazené limonády či minerální vody, to je téma, které se už napříč českým politickým spektrem přetřásá nějakou dobu. Nyní se do něho chce znovu vložit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který našel jinou cestu, jak nové zdražení těchto nápojů prosadit. Chce totiž zavést vyšší daň na obsah cukru. Od toto si slibuje možnost snížení onemocnění, které jsou s vysokým přijímáním cukru spojené, ať už jsou to kardiovaskulární potíže, různé formy rakoviny nebo cukrovka. Předchozí zavedení slazených nápojů do vyší sazby DPH se v tomto ohledu projevilo jako nedostačující.

Ve světě takový krok, který nyní chystá Válek, uvedlo do praxe už 50 zemí. A budou přibývat další, protože o stejném záměru, tedy snížení přísunu tekutého cukru populaci, informoval také slovenský premiér Robert Fico.

Nadváhou v České republice trpí 60 procent populace, což je třetí nejhorší výsledek ze zemí Evropské unie. To podle odborníků přináší zátěž zdravotního i sociálního systému a má to vliv i na ekonomickou produktivitu.

Autor: Jan Skala

Související

platba kartou
Domácí

Úřady přišly o klíčový nástroj, uvádí NKÚ ke zrušení EET

Fiala
Domácí

Vláda chystá tvrdý úder na peněženky. Nový zákon začne domácnosti ruinovat

441867104_841403017808134_2435215676969649954_n
Domácí

Válek vytáhl do boje proti Němcům. Vadí mu půlroční zadržování léků

nemocnice
Ekonomika

Nemocenské pojištění skončilo po sedmi letech v plusu