Nejteplejší rok v historii měření, takové prvenství zatím drží uplynulý rok 2023. Ale zdá se, že rekordním nebude dlouho. Jak totiž hovoří zpráva Světové meteorologické organizace WMO, je velmi pravděpodobné, že letošek bude ještě teplejší než loňský rok. Meteorologové proto apelují na urychlené a drastické snižování skleníkových plynů, které by mohlo klimatickou změnu zpomalit a držet v přijatelných mezích.
Vliv na horké počasí letošního roku může mít i klimatický vliv El Niňo. Jeho oslabení odborníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru předpokládají na jaře, jeho síla bude doznívat ale právě přes léto.
#İklimDeğişikliği
— Çevre TV (@cevretvcomtr) January 14, 2024
👁️🗨️ Ürkütücü küresel hava durumu tahminleri: 2024 en sıcak yıl olabilir!
Dünya Meteoroloji Örgütü (@WMO) ortalama sıcaklığın 1,5 santigrat dereceye yaklaştığı 2023 yılının kayıtlara geçen en sıcak yıl olduğunu açıkladı.https://t.co/4UsNFme394#ÇevreTV pic.twitter.com/kXHwESk0Rj
Zprávu světových meteorologů komentoval generální tajemník OSN, který řekl, že loňský rok byl ukázkovým pro tragickou budoucnost planety. Vyzval k okamžitému a průlomovému řešení situace ohledně emisí škodlivin do ovzduší, bez čehož podle něj zcela jistě dojde ke klimatické katastrofě.
Průměrná teplota na Zemi se podle meteorologů posunula o 1,48 stupně Celsia nad předindustriální referenční hodnotu. Za kritickou mez se označuje 1,5 stupně. Alarmující je skutečnost, že v roce 2023 byly všechny dny v roce teplejší než v předindustriálním období.