Odborníci ze spolku Arnika, který se zaměřuje na ochranu životního prostředí, varují například před používáním teflonových pánví, které mají negativní dopad na životní prostředí. Problémem jsou i běžné čisticí a prací prostředky, ty zase obsahují toxické chemikálie způsobující astma, vyrážky nebo podráždění očí. V krajních variantách údajně zapříčiňují i vznik rakoviny.
Podle odborníků je zapotřebí nahradit plastové nádoby, které v domácnosti využíváme, sklem nebo nerezovou ocelí. V řadě plastových výrobků jsou toxické látky. Ani plechovky nejsou bezpečné, protože v sobě ukrývají vrstvu z polykarbonátu, tedy plastu, do něhož se přidává bisfenol A. Ten má negativní vliv na hormonální systém člověka a způsobuje vývojové poruchy.
Nábytek, koberce a další výrobky zase obsahují zpomalovače hoření, toxické látky jsou v elektronice i kabelech, škodlivé látky mohou být skryté i v nevinně vypadajících kosmetických produktech v koupelně.
Také bychom měli používat čističe vyrobené z biologicky odbouratelných složek přírodního původu. Základ ekologicky šetrných čisticích prostředků bývají minerální látky a rostlinné složky. Obsahují například bylinky, škrob, palmový či kokosový olej, cukrový tenzid a alkohol.
Arnika pořádá kurzy, na nichž se mluví mimo jiné o rizicích používání škodlivých výrobků a čisticích prostředků, a kde se zároveň lidé učí hledat ekologické varianty.