Literární ceny Magnesia Litera opět vybraly to nejlepší z české knižní produkce. Knihou roku 2024 se stal román Letnice Miroslava Hlauča – nečekaný debut šedesátníka, který dříve působil v oblasti biotechnologií. Příběh ze zapadlého horského městečka, kde se zázraky potkávají s nástupem moderní doby, zaujal porotu silnou symbolikou a poetickým jazykem.
Román, který získal také cenu za debut, je příkladem literatury s prvky magického realismu a postmoderny. Hlaučo při přebírání ocenění zdůraznil, že psaní pro něj zůstane radostí, nikoliv povoláním. Letnice byly zároveň nominovány i v kategorii próza, kde nakonec zvítězil známý režisér a spisovatel Jan Antonín Pitínský se souborem krátkých textů Domácí potřeby, připomínajících poetiku Hrabala či Nerudy.
V oblasti poezie uspěl posmrtně Tomáš Tomášek se sbírkou Ahava, hlubokým vyznáním víry i lásky. V dětské literatuře zaujala Bára Dočkalová napínavým příběhem Kost. Ocenění za humoristickou knihu si in memoriam odnesl Albrecht Smuten za komiks Kapitán Chemo, v němž s černým humorem reflektuje boj s nemocí.
Publicistickou cenu získala kniha Pay Gap od Šárky Homfray a Lucie Václavkové, která analyzuje postavení žen na trhu práce. Naopak v oblasti naučné literatury zazářila Alena Hadravová dílem Řecké mýty v literární a výtvarné tradici, které čtenářům přibližuje kulturní dědictví antiky. Překladatelskou cenu si odnesla Marie Voslářová za převedení severské ságy Usedlost z finštiny přes švédštinu.
Cenu čtenářů si vysloužila osobní zpověď lékaře Tomáše Šebka Objektivní nález, která otevřeně líčí nejen humanitární mise, ale i osobní traumata. Čestná cena za přínos knižní kultuře letos patří zakladatelům veletrhu Svět knihy Praha, který slaví třicet let existence.