Ženu ze Soběslavi čekala akutní extrémně složitá operace, při které lékaři odstranili devatenáctikilový nádor spolu s ledvinou, v jejímž tukovém pouzdře vznikl. Náročná byla i rekonvalescence po operaci. Až na konci března mohla pacientka domů.
Když začalo ženě růst břicho, myslela si, že má kýlu. „Našla jsem si na internetu, že je v jindřichohradecké nemocnici kýlní centrum, a že tři dny po operaci pouští pacienty domů. Myslela jsem si, že budu na Vánoce doma, ze tří dnů se ale staly víc než tři měsíce a domů jsem se dostala až na Velikonoce,“ popsala pacientka.
„Někteří pacienti své problémy bagatelizují, i když podvědomě vědí, že se něco děje, ale nechtějí si to přiznat. To byl i tento případ. Pacientku jsme přijali za minutu dvanáct. Potíže narůstaly každým dnem, nádor utlačoval orgány dutiny břišní a hrudník a pacientka nemohla už prakticky ani sama dýchat,“ přiblížil primář chirurgického oddělení Lukáš Havlůj.
Ani po čtyřhodinové operaci neměla pacientka vyhráno. Nádor utlačoval velké cévy i ostatní orgány a návrat k normálu byl ještě dlouhý. „Naše pacientka strávila na ARO téměř tři měsíce a polovinu z toho byla v umělém spánku,“ popsal primář ARO Vít Lorenc.
Jednalo se o vzácný typ nádoru, takzvaný liposarkom, který vzniká z tukové tkáně a může se vyskytovat kdekoliv v lidském těle, na končetinách, v dutině břišní nebo v blízkosti ledvin. „Obecně nádory mohou být ještě větší. Jsou popsané případy, kdy nádory vážily i přes sto kilogramů. Takto velký nádor tohoto typu ale odborná literatura nepopisuje, pravděpodobně tak jde v tomto směru o světový rekord,“ upozornil Havlůj.