Zázrak nebo provokace? Před 74 lety se pohnul v číhošťském kostele kříž

Co přesně se v kostelíku v Číhošti na Vysočině té neděle, 11. prosince 1949, tedy přesně před 74 lety stalo, nikdo dosud uspokojivě nevysvětlil. Faktem je, že domnělý zázrak připravil faráře Josefa Toufara o život a rozprášil československou církev.

668x310_Toufar_zabery_StB

Jediná scéna, kterou pro film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení natočil farář Josef Toufar.
Zdroj: Paměť národa

  • Jediná scéna, kterou pro film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení natočil farář Josef Toufar.
  • Zdroj: Paměť národa

Mělo to být klasické nedělní kázání, ale stala se z toho rozbuška, která odstartovala likvidaci římsko-katolické církve v tehdejším komunistickém Československu. Zprvu nikdo nepřikládal velkou pozornost tomu, že se při bohoslužbě faráře Josefa Toufara pohnul kříž v číhošťském kostele Nanebevzetí panny Marie. Když ale šuškanda o domnělém zázraku doputovala až k uším tehdy všemocné Státní bezpečnosti, stala se celá věc nebezpečnou politickou hrou, protože církev byla pro novopečený komunistický režim jedním z úhlavních nepřátel.

A tak padlo obvinění faráře Toufara, který prý pohyb kříže fingoval a chtěl tak přitáhnout větší pozornost zbožné Vysočiny k církvi a protestovat tak proti socialistickému směřování republiky. Zatykač na sebe nenechal dlouho čekat a 28. ledna 1950 si pro něho přišli dva příslušníci StB, kteří jej odvedli do valdické věznice, kde už čekat vyšetřovatel Ladislav Mácha. Hysterie mezitím nabírala na obrátkách, protože o případ se začal zajímat i prezident Klement Gottwald, která žádal Toufarovo přiznání za každou cenu.

Na objednávku Státní bezpečnosti vznikl propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, který se hrál v kinech po celé republice. Snímek ukazoval, jak podle vyšetřovatelů Toufar nastražil mechanismus, aby hýbal křížem a fingoval tak domnělý zázrak. Ve filmu měl pro větší důvěryhodnost hrát sám farář, ale ten po krutých výsleších natočil pouze jedinou scénu 24. února 1950, víc mu jeho zdravotní stav nedovolil. Následkům drsných vyšetřovatelských metod Ladislava Máchy podlehl druhý den, kdy si komunistická moc připomínala druhé výročí převzetí moci.

Co pohyb kříže způsobilo, zatím nikdo nedokázal věrohodně vysvětlit. Mohlo jít o provokaci ze strany Státní bezpečnosti, která hledala záminku k vypořádání se s církví, o masovou sugesci či o jiný, rozumně nevysvětlitelný jev.

Autor: Jan Skala

Související

léky
Krimi Rodičovství

Miminko téměř otrávila, aby z lidí vymámila peníze

GheUaO8acAILYVF
Zahraniční

Úřady žádají prodloužení vazby pro Jun Sok-jola. Ten zatím zatvrzele mlčí

Gf7vPcSW8AAD1uh
Zahraniční

Proč spadlo jihokorejské letadlo? V motorech se našly zbytky ptáků

GfZEts6XgAA76A8
Zahraniční

Kdo poškodil optický kabel v Baltském moři? Čína pustila vyšetřovatele na loď