Téměř 40 milionů korun chybí aktuálně v pokladně Žatce kvůli dluhům jeho obyvatel. Peníze, kterými by město zaplatilo zlepšení stavu chodníků, ulic nebo sportovišť, se zatím nedaří efektivně vymoct. Největší část, přes 20 milionů korun, tvoří dluhy na pokutách za dopravní přestupky. Dalších víc než 11 milionů obyvatelé dluží za komunální odpad. Zbytek připadá na pokuty za narušování veřejného pořádku nebo přestupky, které řešila městská policie.
Přestože radnice na neplatiče pravidelně upozorňuje a pohledávky posílá k vymáhání Celní správě nebo exekutorům, výběr zůstává problematický. A nejen kvůli neochotě dlužníků. Nová legislativa v oblasti oddlužení totiž zkrátila dobu insolvence na tři roky a obcím se při ní obvykle vrací jen část dlužných částek, a to mnohdy ne víc než 30 procent. To znamená výrazné ztráty pro obecní rozpočty.
Další překážkou jsou takzvané bagatelní pohledávky do 1 500 korun. Ty nelze postoupit exekutorovi a Celní správa je navíc nesmí vymáhat, pokud se týkají místních poplatků. Výsledkem je, že tisíce drobných nedoplatků se nikdy městu nevrátí. Tím se snižuje efektivita vymáhání, a zároveň se oslabuje finanční stabilita města, které na prostředky z těchto poplatků spoléhá při plánování investic.
Pokud se dlužná částka nevyřeší do šesti let, radnice ji účetně odepíše. V Žatci se to už týká 250 případů a sumy téměř čtyř milionů korun. Odpis ale neznamená konec, pohledávky lze znovu aktivovat, pokud se zlepší majetková situace dlužníků.
Žatec čelí stejné situaci jako většina českých měst. Místo toho, aby peníze sloužily obyvatelům, zůstávají pohřbené v neuhrazených pokutách a poplatcích.