pátek 18. července 2025

Zástupci Konga a Rwandy podepsali dohodu. Trump chce tamní nerosty

Válka v Kongu pravděpodobně končí. Tamní zástupci a představitelé znepřátelené Rwandy podepsali mírovou dohodu, která však zahájí těžbu nerostů ze strany Spojených států.

GpabWpaX0AAvG8k

Okamžik podpisu mírové dohody.
Zdroj: X/Marco Rubio

  • Okamžik podpisu mírové dohody.
  • Zdroj: X/Marco Rubio

Vrcholní představitelé Rwanda a Demokratická republika Kongo podepsali mírovou dohodu zprostředkovanou Spojenými státy, která vzbudila naději na ukončení bojů, jež letos zabily tisíce lidí a vyhnaly z domovů statisíce dalších. K podpisu došlo ve Washingtonu za účasti amerického ministra zahraničí Marca Rubia. Podle dokumentu by mělo dojít ke stažení jednotek skupiny M23, které podporuje právě Rwanda, z východního Konga do tří měsíců.

„Bojovali o to mnoho let a s mačetami. Je to jedna z nejhorších válek, jakou kdy kdo viděl a my jsme ji dokázali urovnat,“ uvedl americký prezident Donald Trump, který se v celé věci osobně angažoval. Ovšem dodal, že v rámci této mírové dohody získaly Spojené státy spoustu práv na těžbu nerostných surovin v Kongu. Tato africká země je bohatá na tantal, zlato, kobalt, měď, lithium a další minerály.

Rebelové ze skupiny M23 během letoška obsadili dvě konžská města, které jsou strategickými body východních oblastí této země. Rwanda na to konto poslala přes hranice sedm tisíc vojáků na podporu vzbouřenců. Konflikt má však kořeny v roce 1994, kdy do rwandské genocidy bylo prostřednictvím etnika Hutuů zataženo právě i Kongo.

Autor: Jan Skala

Související

Iran_nuclear_negotiations_09
Zahraniční

Írán o jaderném programu jednat nechce. Nespěchám, vzkázal do Teheránu Trump

profimedia-1020751948
Zahraniční

Trump stáhl část Národní gardy z Los Angeles, napětí ale zůstává

be1f2389-94cb-430f-ad95-8ac6a8f6bba9
Domácí

Fiala: Nepřipojíme se k nákupu zbraní. Babiš: Zrušíme celou muniční iniciativu

Jensen Huang
Zahraniční Technologie

Čína už americké čipy nepotřebuje, říká šéf NVIDIE