neděle 19. ledna 2025

Zaměstnanci v sociálních službách si stěžují na nízké platy a málo uznání

Téměř tři tisíce zaměstnanců v sociálních službách se zúčastnily dotazníkového šetření, z něhož vyplynulo, že každý třetí je nespokojený s výší svého platu. Někteří si stěžují i na nedostatek uznání.

Zaměstnanci sociálních služeb

V sociálních službách zůstávají zejména lidé, kteří ve své práci vidí poslání
Zdroj: www.pexels.com

  • V sociálních službách zůstávají zejména lidé, kteří ve své práci vidí poslání
  • Zdroj: www.pexels.com

Průzkumu se účastnilo 2 933 zaměstnanců ze 105 zařízení sociálních služeb. Výsledná data hovoří jasně. Celkem 36 procent dotázaných není spokojených se svým platem. To je podle odborníků důvodem, proč lidé nechtějí v sociálních službách pracovat a proč z této sféry raději přecházejí do jiné.

99 procent respondentů uvedlo, že jim jejich práce dává smysl. Většina souhlasila i s tím, že jejich organizace poskytuje kvalitní služby. Část ze zaměstnanců naopak vidí největší problém v nedostatečném uznání, vadí jim vyhrožování ze strany nadřízených, nadměrné množství managementu nebo nedostatek komunikace při řešení problémů.
Z průzkumu dále vyplynulo, že v horizontu jednoho roku zvažovalo změnu zaměstnavatele 11 procent zaměstnanců, a to především kvůli nízkému finančnímu ohodnocení nebo špatným vztahům na pracovišti.

Část respondentů nespokojená s kvalitou poskytování sociálních služeb zmiňuje jako problematický nedostatek personálu, nedostatek času na práci a nedostatek financí.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Klientská zóna Jenda
Domácí Digitalizace

Klientská zóna Jenda umožní přihlášení do evidence uchazečů

stavba
Ekonomika

Třináctý plat letos získalo 40 procent zaměstnanců

deprese
Zahraniční Zdraví

Každý třetí Evropan čelí riziku duševních problémů

Kč
Ekonomika

Mzdy v Česku rostou, ale kupní síla stagnuje