čtvrtek 3. dubna 2025

Zaměstnanci v sociálních službách si stěžují na nízké platy a málo uznání

Téměř tři tisíce zaměstnanců v sociálních službách se zúčastnily dotazníkového šetření, z něhož vyplynulo, že každý třetí je nespokojený s výší svého platu. Někteří si stěžují i na nedostatek uznání.

Zaměstnanci sociálních služeb

V sociálních službách zůstávají zejména lidé, kteří ve své práci vidí poslání
Zdroj: www.pexels.com

  • V sociálních službách zůstávají zejména lidé, kteří ve své práci vidí poslání
  • Zdroj: www.pexels.com

Průzkumu se účastnilo 2 933 zaměstnanců ze 105 zařízení sociálních služeb. Výsledná data hovoří jasně. Celkem 36 procent dotázaných není spokojených se svým platem. To je podle odborníků důvodem, proč lidé nechtějí v sociálních službách pracovat a proč z této sféry raději přecházejí do jiné.

99 procent respondentů uvedlo, že jim jejich práce dává smysl. Většina souhlasila i s tím, že jejich organizace poskytuje kvalitní služby. Část ze zaměstnanců naopak vidí největší problém v nedostatečném uznání, vadí jim vyhrožování ze strany nadřízených, nadměrné množství managementu nebo nedostatek komunikace při řešení problémů.
Z průzkumu dále vyplynulo, že v horizontu jednoho roku zvažovalo změnu zaměstnavatele 11 procent zaměstnanců, a to především kvůli nízkému finančnímu ohodnocení nebo špatným vztahům na pracovišti.

Část respondentů nespokojená s kvalitou poskytování sociálních služeb zmiňuje jako problematický nedostatek personálu, nedostatek času na práci a nedostatek financí.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

stres
Ekonomika

Stres v práci narůstá, firmy musí reagovat

zaměstnanci s postižením
Domácí

Ombudsman: Sociálka chybuje, když nutí zájemce o práci přiznat duševní nemoc

práce
Ekonomika

Povinný příspěvek na spoření kritizují zaměstnavatelé

Klientská zóna Jenda
Domácí Digitalizace

Klientská zóna Jenda umožní přihlášení do evidence uchazečů