Zámku Chyše se vrací renomé z doby, kdy v něm žil Karel Čapek

Karel Čapek na Zámku Chyše napsal Krakatit a Věc Markopulos, prezident Beneš pamětihodnost zestátnil a komunisté ji nechali zchátrat. Dnes už se zase rozpíná do krásy.

Chyše

Zámek Chyše v současnosti
Zdroj: Jan Skala

  • Zámek Chyše v současnosti
  • Zdroj: Jan Skala

Rychle stoupající počet návštěvníků, kteří každý rok zamíří na zámek Chyše na Karlovarsku, znamená dnes jediné, a to, že stavba původně ze šestnáctého století si získává znovu svou proslulost, kterou měla ještě v dobách před oběma světovými válkami.

Dobu největší slávy zámek Chyše zažil v devatenáctém století, kdy připadl do vlastnictví významného českého šlechtice, hraběte Vladimíra Lažanského, který se jeho majitelem stal v roce 1891, tedy takřka ve stejné době, kdy působil jako prezident Národopisné výstavy českoslovanské v Praze.

Byl to právě hrabě Lažanský, kdo na zámek přivedl spisovatele Karla Čapka, který měl působit jako vychovatel jeho třináctiletého syna Prokopa. Čapkův pobyt v Chyši nechal znatelný otisk i v jeho tvorbě. Kromě toho, že na zámku napsal divadelní hru Věc Makropulos či knihu Povídky z jedné kapsy, vznikl zde i slavný román Krakatit. Ten nese své nadčasové poselství v prakticky přesném popisu vývoje atomové bomby. Inspirací byl výbuch v muniční továrně Škodových závodů v Plzni 25. května 1917. Katastrofu, při které zemřelo přes 150 lidí, Čapek pozorovat právě z balkonu chyšského zámku a udělala na něho dojem i přes čtyřicetikilometrovou vzdálenost.

Po druhé světové válce Benešovy dekrety zámek zestátnily a až do devadesátých let chátral. Dnes je znovu v majetku potomků hraběte Lažanského.

Autor: Jan Skala

Související

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu

Rekonstrukce nádvoří zámku v Pardubicích.
Domácí

Pardubický zámek se na zimu uzavře kvůli rekonstrukci

jirik-2
Domácí

Medvěd Jirka se má ze zámku stěhovat do zoo. Proti jsou lidé i město

1280px-Liberec_,_zámek
Domácí

Liberecký zámek se otevřel veřejnosti. Prohlídky jsou už týdny vyprodané