Žaloba na stát za klimatickou krizi. Kvůli holandské vládě se prý potopí ostrov

Skupina obyvatel karibského ostrova Bonaire, který patří Holandsku, žaluje stát kvůli špatně nastavené klimatické politice. Pokud se totiž na ostrově co nejdřív nezmění přístup k udržitelnosti, jeho část se nejspíš do roku 2050 potopí.

e7e8eb9d-gp0stw7ay-1024x681

Skupina holandských obyvatel karibského ostrova podává žalobu na vládu kvůli klimatické krizi.
Zdroj: Greenpeace

  • Skupina holandských obyvatel karibského ostrova podává žalobu na vládu kvůli klimatické krizi.
  • Zdroj: Greenpeace

Osm holandských obyvatel karibského ostrova Bonaire žaluje holandskou vládu za porušování lidských práv, protože prý nedělá dost pro jejich ochranu před klimatickou krizí. Ostrov s nízkou nadmořskou výškou totiž pravděpodobně čekají vážné důsledky změny klimatu včetně extrémního počasí a vzestupu hladiny moří. Skupina obyvatel společně s Greenpeace tak žádá soud, aby nařídil vládě snížit emise skleníkových plynů, a to co nejrychleji. „Na karibské Nizozemsko se příliš dlouho zapomínalo. Zatímco pro evropské Nizozemsko existují plány na ochranu před zvyšováním hladiny moří a dalšími důsledky klimatické krize, pro Bonaire to zatím neplatí,“ říká Danique Martis, která se k žalobě také připojila.

Podle zpráv z meteorologického institutu se od 80. let 20. století zvyšovaly teploty na ostrově každých deset let zhruba o 0,2 stupně . Podle odborníků se bude situace, pokud budou emise nadále růst, jen zhoršovat.

Studie zadaná organizací Greenpeace ukazuje, že do roku 2050 nejspíš vzestup mořské hladiny nevratně ponoří část ostrova. Klimatu nepomáhá ani ztráta korálových útesů, které působí jako bariéra proti oteplování a okyselování oceánu. Podle studie navíc klimatická krize zhoršuje zdravotní problémy ostrovanů a mohla by zničit kulturu i turistický ruch. Ten ve velké míře tvoří milovníci potápění, které sem lákají právě korálové útesy. Jejich poškození, nebo úplná ztráta by ostrov stála na sto tisíc turistů ročně.

Skupina už oslovila holandskou vládu otevřeným dopisem loni v květnu. Chtěla totiž situaci nejdřív řešit mimosoudně, to se ale nepovedlo.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

Dobíjecí stanice
Ekonomika Elektromobily

Česko je na 14. místě v počtu veřejných dobíječek elektromobilů

zbraně
Zahraniční

Americké zbraně zaplavují Karibik a Latinskou Ameriku

profimedia-0944498679
Zahraniční

Tragická exploze v Haagu stála život pěti lidí. Příčina zůstává nejasná

440408373_10220555003539656_8803267015217685406_n
Zahraniční

Další zatykač k ničemu? Netanjahu může do Nizozemska beztrestně