pátek 19. července 2024

Zákony světových zemí brání účinné ochraně přírody

Nerovnost v legislativě komplikuje boj proti zločinům na přírodě, uvádí OSN.

ochrana slonů v Zimbabwe

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Světové snahy o ochranu přírody a stíhání pachatelů jsou ohroženy rozdíly v zákonech o ochraně životního prostředí mezi jednotlivými zeměmi, varují experti OSN. „Silnější legislativa může odradit potenciální pachatele a rozšířit možnosti pro vyšetřování zločinů proti životnímu prostředí,“ uvedla Angela Me, vedoucí výzkumu a analýz OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC). Zpráva UNODC představil, jak různé země definují a trestají zločiny proti přírodě.

Studie zkoumala devět oblastí přírodních trestných činů, včetně odlesňování, hlukového znečištění, rybolovu, nakládání s odpady a ochrany divoké zvěře. UNODC zjistila, že 85 procent členských států OSN kriminalizuje přečiny proti divoké zvěři a 45 procent za některé environmentální zločiny ukládá tresty přesahující čtyři roky vězení.

Naše analýza ukazuje globální pokrok v legislativě na ochranu životního prostředí,“ řekla Me. Přesto zůstávají rozdíly v zákonech a jejich prosazování, což umožňuje zločineckým skupinám využívat mezery v systému. Úroveň kriminalizace a trestů se liší podle regionů. Například v Oceánii je 43 procent zemí, kde je nelegální rybolov považován za závažný zločin, zatímco v Evropě jsou to jen dvě procenta. Naopak ve východní Africe považuje 12 z 18 zemí zločiny proti divoké zvěři za závažné.

Zpráva upozorňuje na rozdíly v aplikaci zákonů na jednotlivce a podniky, kdy firmy často dostávají pouze pokuty, zatímco jednotlivci čelí vězení. Autoři navrhují zlepšení legislativy, aby umožňovala konfiskaci prostředků použitých k páchání environmentálních zločinů. Podle expertů UNODC je třeba zlepšit sběr dat, prosazování zákonů a výzkum účinnosti trestů, což pomůže lépe porozumět, které aspekty kriminalizace jsou nejúčinnější v prevenci environmentálních zločinů.

Autor: Šimon Mitro

Související

Kněžice zeleninová
Domácí Příroda

Do Biomsmršti se zapojilo 200 dobrovolníků. Nově byla pozorována kněžice

sysel obecný
Domácí Fauna

Syslům se na Znojemsku daří. Nová kolonie hlásí mláďata

Rak kamenáč
Domácí Fauna

Hrozí vyhynutí nejvzácnějšího českého raka

GShhHaibkAAJzvU
Zahraniční

Izrael už útočí po celém Pásmu Gazy. Už nemáme kam jít, tvrdí obyvatelé oblasti