pátek 18. července 2025

Zákaz venkovního chovu drůbeže

Státní veterinární správa zakázala na celém území České republiky venkovní chov drůbeže. Opatření bude platit od středy 14. prosince 2022. Důvodem je rostoucí počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky. Chovatelům hrozí za porušení vysoké pokuty.

Zákaz venkovního chovu drůbeže

Zákaz venkovního chovu drůbeže
Zdroj: unsplash.com

  • Zákaz venkovního chovu drůbeže
  • Zdroj: unsplash.com

Chovatelům drůbeže s výjimkou holubů a běžců, jako jsou pštrosi, veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov. Tam, kde to není možné, je třeba maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Cílem přijímaných opatření je zamezení šíření nákazy do chovů.

Nařízení také omezuje pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže pouze na osoby, jejichž činnost je zcela nezbytná pro zajištění řádné péče o drůbež. Všichni chovatelé drůbeže tak budou muset podávat vodu a krmivo chovaným ptákům jen uvnitř hospodářské budovy případně pod přístřeškem.

„Apelujeme na všechny chovatele drůbeže, aby nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali, žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech. Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Za nedodržení zákazu hrozí chovatelům pokuta až 100 tisíc korun, podnikatelům a firmám pak dokonce až 2 miliony.

Zdroj: svscr.cz

Související

slepice
Domácí

Čeští drůbežáři musí skončit s klecemi, bojí se dovozů i vyšších cen vajec

Gu575sGWgAAAj8j
Zahraniční

Kuriozity v USA: Zákaz bot na jehlách nebo rybaření při jízdě na žirafě

slepice
Inspirace Zajímavosti

Slepicím sají krev. Jak se parazitického čmelíka kuřího zbavit?

profimedia-1016011804
Zahraniční

V ulicích Budapešti jsou desítky tisíc lidí. Pochod hrdosti navzdory zákazu začal