úterý 13. května 2025

Zákaz chovu křečíků a papoušků se zatím rozhodně nechystá

Pořádný poprask mezi chovateli a milovníky zvířat vyvolala informace o tom, že Evropská unie chce zakázat chov většiny zvířat. Nelegální by mělo být mít doma třeba křečka, hada, papouška, osmáka, pavouka nebo chameleona. Není to pravda.

hamster-1772742_1280

Křečík džungarský
Zdroj: pixabay.com

  • Křečík džungarský
  • Zdroj: pixabay.com

Lidé se nemusejí obávat, nic podobného Brusel zatím nechystá.

Asi před rokem přijal Evropský parlament nezávaznou rezolucí, ve které konstatoval, že ve světe klesá biodiverzita, obchod s exotickými zvířaty přináší rizika přenosu dosud neznámých chorob na člověka a že regulace obchodu s exotickými zvířaty v EU je děravá a navzájem mezi státy protichůdná. Evropský parlament doporučil Evropské komisi, aby se problémem začala zabývat. Ta oznámila o tři čtvrtě roku později, že chce průzkumnou studii o pozitivním seznamu zvířat chovaných v zájmovém chovu v celé unii. Studie by měla trvat dva roky a má řešit, zda je zavedení takového seznamu vůbec potřebné. Pak teprve by se řešilo případné sestavení seznamu a následoval by schvalovací proces, s návrhem by musela celá sedmadvacítka souhlasit.

Pozitivní seznam by mohl vyjmenovat druhy zvířat, která mohou žít v domácích chovech. Navíc by měl sjednotit seznamy zemí, které už je zavedly. Například Nizozemsko zakáže od nového roku chov křečíků džungarských nebo osmáků degu. Na Kypru seznam zakazuje chov jedovatých hadů a pavouků, v Lucembursku zase chov hadů s délkou přes tři metry nebo varanů měřících víc než metr. Státy by se musely v omezeních shodnout.

Související

obnovitelné zdroje
Ekonomika Zelená energie

Evropané volí investice do domácí obnovitelné energie před dováženými fosilními palivy

wolf-7787503_1280
Zahraniční

Lov vlků bude snažší než dosud. Zabili totiž i poníka Ursuly von der Leyen

9294639633_41119647f0_b
Ekonomika

Dovoz plynu z Ruska prudce klesl. Do Evropy jde pouze přes Turecko

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko