Zájem o hypotéky roste. Banky v dubnu poskytly dvojnásobek úvěrů než loni

Banky a stavební spořitelny v Česku v dubnu poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun.

hypotéka

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Ve srovnání s loňským rokem poskytly banky v dubnu více než dvojnásobek hypotečních úvěrů. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly úvěry za 21,9 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta, což je nejnižší hodnota od června 2022, uvádí statistiky České bankovní asociace Hypomonitor.

Rychlost poklesu sazeb se ale snížila v porovnání s předchozími měsíci kvůli nestabilitě tržních úrokových sazeb, které začaly růst od poloviny března a dosáhly nejvyšší úrovně v tomto roce. Objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování vzrostl na 18,8 miliardy korun, zatímco refinancovaných úvěrů bylo 3,2 miliardy. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu hypoték činil 14,5 procenta, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5 212, což je nejvyšší hodnota od května 2022, ale stále je o 14 procent nižší ve srovnání s dubnem 2020. Průměrná hypotéka v dubnu dosáhla rekordních 3,6 milionu korun, což je nová maximální úroveň. Růst průměrné hypotéky je dán jak vyšší potřebou financování vzhledem k vyšším cenám nemovitostí, tak postupným poklesem úrokových sazeb a růstem mezd domácností. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 korun, což je výrazný rozdíl ve srovnání s minulými léty.

Autor: Šimon Mitro

Související

Česká spořitelna pobočka
Ekonomika

Největším bankám v Česku stoupl zisk o pětinu

novostavba
Ekonomika Bydlení

Ceny bytů opět stoupají

hypotéka
Ekonomika Bydlení

Banky poskytly v březnu o polovinu více hypoték než loni

klíče od bytu
Ekonomika Bydlení

Dostupné byty bude Česko financovat z veřejných zdrojů