Výzkum, který probíhal od září do listopadu, zkoumal názory české veřejnosti na přijímání ukrajinských uprchlíků. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjistilo, že zájem o tuto problematiku klesá, přičemž více než 70 procent lidí se o vývoj kolem uprchlíků z Ukrajiny už nezajímá.
Necelých devět procent dotázaných podporuje trvalé usazení ukrajinských uprchlíků v Česku. Naopak dvě třetiny preferují jejich dočasný pobyt s následným návratem domů. Čtvrtina obyvatel je proti jejich přijímání vůbec. Tato čísla zůstávají podobná těm z předchozích let, avšak ochota k dlouhodobému přijímání zůstává nízká.
Více než polovina respondentů (51 %) věří, že se ukrajinským uprchlíkům daří začlenit do české společnosti. Přesto 40 procent veřejnosti vidí v integraci problémy. Nejvíce skeptičtí jsou lidé s nižším vzděláním, starší generace a ti, kteří obecně nesouhlasí s přijímáním uprchlíků.
Šedesát procent Čechů si myslí, že počet přijatých uprchlíků překračuje kapacity země. Tento názor sdílí především lidé nespokojení s politickou situací a ti, kteří mají obavy o svou životní úroveň. Na lokální úrovni ale problém vnímá pouze 30 procent obyvatel, většina považuje situaci za zvládnutelnou.
S ukrajinskými uprchlíky se Češi nejčastěji potkávají na veřejných místech (88 %). Osobní kontakt, například mezi kolegy nebo spolužáky, uvádí asi pětina populace. Přesto většina obyvatel vnímá ukrajinskou komunitu spíše neutrálně.
Podporu uprchlíkům častěji vyjadřují mladší lidé, vysokoškoláci a obyvatelé větších měst, zejména Prahy. Kritika převládá mezi staršími, lidmi se základním vzděláním a těmi, kdo se necítí spokojeni s vlastním životem.