pondělí 12. května 2025

Záhadná nemoc v Kongu zabila přes 60 lidí. WHO varuje před dalším šířením

Světová zdravotnická organizace (WHO) zintenzivňuje vyšetřování záhadné nemoci, která si v severní části Demokratické republiky Kongo vyžádala více než 60 obětí.

profimedia-0968937326

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) zintenzivňuje vyšetřování tajemné nemoci, která si v severním Kongu vyžádala desítky obětí. Zdravotníci se snaží odhalit příčinu a zabránit dalšímu šíření.

V provincii Équateur v Demokratické republice Kongo se za posledních pět týdnů objevilo několik ohnisek neznámé nemoci. Nejnovější případ zaznamenala zdravotní zóna Basankusu, kde minulý týden onemocnělo 141 lidí. V únoru zde bylo hlášeno 158 případů a 58 úmrtí, v lednu pak v jiné oblasti zemřelo osm lidí.

První ohnisko se objevilo v lednu, kdy několik dětí snědlo netopýra a do 48 hodin zemřelo s příznaky krvácivé horečky, podobné ebole či viru Marburg. Nemoc zasáhla všechny věkové skupiny, ale nejvíce ohroženi jsou mladí lidé.

Vyšetřování nákazy komplikuje nedostatek prostředků. Během středečního zasedání kabinetu americký podnikatel Elon Musk připustil, že jeho tým omylem zrušil programy na prevenci eboly, ale tvrdil, že byly rychle obnoveny. Zdravotníci v Kongu však uvádějí, že kvůli omezeným zdrojům nebyli někteří pracovníci zaplaceni nebo byli propuštěni. USA jsou dlouhodobě největším dárcem zdravotnických programů v Kongu a jejich financování pomáhalo školit epidemiology a kontrolovat šíření nemocí.

K 19. únoru WHO evidovala 943 případů onemocnění s příznaky jako horečka, krvácení z nosu, zvracení či svalové bolesti. Testy vyloučily ebolu i Marburg, ale polovina vzorků byla pozitivní na malárii. Další analýzy se zaměřují i na meningitidu a kvalitu vody a potravin v postižené oblasti.

Situaci v Kongu zhoršuje i konflikt na východě země, kde povstalci M23 obsadili rozsáhlá území a vyhnali tisíce lidí do uprchlických táborů. Odborníci varují, že podobné epidemie mohou být novou realitou.

Autor: Šimon Mitro

Související

kouření
Zdraví

Vyšší daň na cigarety by mohla zachránit statisíce dětí, ukazuje studie

operace
Zahraniční Zdraví

Zdravotní pokrok zpomaluje, varuje WHO. Rozdíly napříč zeměmi přetrvávají

Infekce HPV
Domácí Zdraví

HPV zůstává hrozbou. Češi o očkování stále vědí málo

Symbol Dne lupusu
Světové dny Zdraví

Den lupusu