pátek 9. května 2025

Zadržení poslanců jsem nenařídil. Jun Sok-jol poprvé vypovídal o stanném právu

Odvolaný jihokorejský prezident poprvé vypovídal o pohnutkách, které jej vedly k vyhlášení stanného práva. Za to mu hrozí mnohaleté vězení.

Secretary_of_Defense_Lloyd_J._Austin_III_hosts_South_Korean_President_Yoon_Suk_Yeol_for_a_meeting_at_the_Pentagon,_Washington,_D.C._on_April_27,_2023

Jun Sok-jol začal vypovídat o stanném právu.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Jun Sok-jol začal vypovídat o stanném právu.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Obžalovaný prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol ve své první výpovědi po zatčení popřel, že nařídil armádě, aby odtáhla zákonodárce z Národního shromáždění, aby jim zabránila v hlasování o stanném právu, které z titulu hlavy státu nařídil 3. prosince. Za něj Jun nyní stojí před jihokorejským Ústavním soudem, který rozhodně o jeho dalším osudu. Přitížit by mu mohla i okolnost, že se dosud výslechům vyhýbal a před zatykačem se řadu dní skrýval v prezidentském paláci, kam policii ve vstupu bránila jeho ochranka.

Včerejší vystoupení před soudem je první veřejnou obhajobou odvolaného prezidenta, který několik předchozích výslechů odmítl. Podle něho nemělo vyslání vojáků do budovy Národního shromáždění za úkol paralyzovat parlament, ale mělo být varování pro opoziční Demokratickou stranu, která podle Juna až příliš sympatizuje s režimem severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Stanné právo v zemi po šesti hodinách zrušilo právě Národní shromáždění, které krátce nato Juna odvolalo z funkce. O pár dnů později přišla na řadu obžaloba a zatykač.

Autor: Jan Skala

Související

54107039334_c5d04a14d4_b
Zahraniční

Chaos v Jižní Koreji pokračuje. Země má zase dalšího nového prezidenta

profimedia-0755187136
Krimi

Ministerstvo se Kramného případem zabývat nebude. Šanci má ve Štrasburku

34440816761_1d730efe3a_b
Zahraniční

Problémy má další jihokorejský exprezident. Muna obviňují z úplatkářství

5733346241_8480650bdf_c
Zahraniční

Británie sníží dovoz zbraní z USA. Chce být vojensky nezávislá