Přestože slavný propagandistický film sovětského režiséra Sergeje Ejzenštějna Deset dní, které otřásly světem z roku 1928 vykresloval Velkou říjnovou socialistickou revoluci jako hurónskou bitvu o Zimní palác v tehdejším ruském hlavním městě Petrohradě, realita byla tomuto snímku velmi vzdálená. Když totiž přesně před 106 lety, tedy 7. listopadu 1917 – (podle tehdejšího ruského kalendáře bylo 25. října – nechal jeden z tehdejších bolševiků Alexandr Ovsejenko vystřelit z Aurory jako signál k zahájení útoku na Zimní palác, k žádné velké bitvě nedošlo.
Zimní palác by totiž střežený tak slabě, že skupinky bolševiků pronikly snadno dovnitř, pozatýkaly vládu a na oslavu vydařené akce vypily zásoby vína ve sklepě. Jediný, kdo tehdy utekl, byl předseda prozatímní vlády Alexandr Kerenskij, který po nevydařeném pokusu o nové převzetí moci odešel do zahraničí a zemřel v roce 1970 v New Yorku.
Mimo Zimní palác ten den v Petrohradě pokračoval normální život. Lidé chodili do divadla, bavili se, popíjeli kávu v kavárnách, aniž by někdo vůbec postřehl, že se stala jedna z nejdůležitějších událostí dvacátého století, která zcela změnila běh dějin.
Až události příštích měsíců byly pravým opakem. Bolševici vedení Vladimirem Iljičem Leninem rozpoutali v celém Rusku Rudý teror, který se přelil do občanské války. Ke zklidnění situace došlo až v roce 1922 založením Sovětského svazu.