Z celkového počtu přihlášek na střední školy, kterých bylo přibližně 121 tisíc, byla většina podána online přes systém DiPSy, zatímco pouze kolem 25 tisíc uchazečů si vybralo papírovou variantu. Díky elektronickému systému disponuje MŠMT podrobným přehledem o zájmu o různé typy oborů a středních škol napříč celou Českou republikou.
Jako prioritu si 95 tisíc uchazečů zvolilo maturitní obor. Na čtyřletá gymnázia se přihlásilo 19 tisíc uchazečů, necelých sedm tisíc na lycea a téměř 69 tisíc na ostatní maturitní obory. Z hlediska nabízených kapacit vykazují čtyřletá gymnázia převis zájmu, kde je rozdíl mezi počtem uchazečů a celkovým počtem míst přibližně 2 900. Naopak zájem o nematuritní obory je nižší než maximální kapacita. Nejvíce v souladu s kapacitami jsou požadavky uchazečů na lycea a odborné střední školy s maturitou.
Data o prvním kole přijímacího řízení budou podrobněji analyzována po vyhodnocení celkových výsledků přijímacích zkoušek. „Nechceme nyní přicházet s podrobnými analytickými závěry. Budeme tato data detailněji zkoumat. Přesnější údaje o adekvátnosti nabízených kapacit maturitních oborů budou k dispozici až po vyhodnocení celkových výsledků přijímacích zkoušek,“ říká ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Díky digitalizaci máme poprvé přehled o zájmu o školy a středoškolské obory napříč ČR. Z dat jsou patrné regionální rozdíly mezi nabízenými kapacitami a zájmem uchazečů. Ve spolupráci s @CSInspekce nabízíme interaktivní vizualizace: https://t.co/tm0mexfnXf
— MŠMT (@msmtcr) March 6, 2024