Za písek z pláže do vězení, za selfie pokuta. Pravidla pro turisty přitvrzují

Nejoblíbenější evropské destinace jako je Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko, mají přísné předpisy zaměřené na veřejný pořádek, oblékání, konzumaci alkoholu či ochranu přírody.

pláž

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Je tak dobré se před cestou na tyto předpisy zaměřit. Například Chorvatsko dlouhodobě patří mezi top cíle českých turistů, ale i tam čekají na návštěvníky různá omezení.

V historických centrech měst platí zákaz pití alkoholu mimo restaurace, lidé nesmějí chodit v plavkách po ulicích ani blokovat místa na veřejných plážích ručníky nebo lehátky. V některých letoviscích zaměstnanci ručníky okamžitě odstraňují. Zakázané je také odnášet mušle, hvězdice nebo oblázky z pláží, krmit holuby a toulavé kočky nebo používat mýdlo a šampon v moři. Pokuty dosahují stovek eur, nejvyšší sankce pak čekají na hříšníky za jízdu v opilosti nebo výrazné překročení rychlosti.

V italském Římě nesmí turisté pít alkohol v ulicích nebo posedávat na Španělských schodech. V Benátkách potřebují jednodenní návštěvníci předchozí registraci a platí poplatek za vstup do města. Za odnášení většího množství písku z pláží hrozí viníkovi na Sardinii až šest let vězení. Města jako Miláno navíc omezují kouření na veřejných místech. A jeden z nejneobvyklejších zákazů mají v Portofinu, kde turisté zaplatí pokutu za dlouhé pořizování selfie na náměstí, protože se tím zpomaluje pohyb lidí.

Ve Španělsku se pravidla také zpřísnila, především na Mallorce, kde platí zákaz chození v plavkách mimo pláže a bazény. V oblastech jako Magaluf je omezený prodej alkoholu v noci, nejvyšší pokuty pak čekají na ty, kteří se budou chtít třeba na pláži oddávat milostným hrátkám.

Ve Spojených arabských emirátech se nesmí jíst ani pít v metru a za znečištění veřejného prostoru hrozí vysoké pokuty. Singapur jde ještě dál. Žvýkání na veřejnosti zůstává prakticky zakázané, stejně jako močení mimo toalety, odhazování odpadků nebo chůze mimo vyznačené přechody. Za přestupek tam lidé platí pokuty v řádu desetitisíců korun.

Neznalost pravidel nechrání návštěvníky před pokutou. Cestovní kanceláře doporučují před každou dovolenou zjistit si aktuální předpisy a přizpůsobit se jim.

Související

dovolená
Domácí

On-line cestovní pojištění je levnější. Pobočky pojišťoven zejí prázdnotou

488509838_122214742058219316_5034681673584698827_n
Domácí

Felix Slováček je v nemocnici. Pravděpodobně dostal mrtvici v letadle

letecký zájezd
Domácí

Pozor na stornopoplatek, může dosáhnout až sta procent z ceny dovolené

facebook_Summer silhouette
Domácí

Příjemné léto, sem tam tropy. Začátek prázdnin bude spíše průměrně teplý