Setkání pacientů s koněm bylo velmi emotivní. Někteří jsou hospitalizovaní už několik měsíců a pohladit si koně pro ně je příležitost zažít něco neobvyklého. S koněm tiše promlouvali, něžně ho hladili, Sagi jim trpělivě věnoval svůj čas a blaženě přivíral oči při drbání na čumáku.
„Zooterapie mi velmi imponuje a vidím v ní velmi úspěšnou a smysluplnou terapii pro nemocné a smutné lidi. Mám dlouhodobé zkušenosti s canisterapií, její úspěšnost je až kolikrát neuvěřitelná, chtěla jsem proto, aby naši pacienti zažili v zooterapii i takový vyšší level,“ vysvětlila koordinátorka nemocničních dobrovolníků Zuzana Kaftanová. „Hipoterapie je v nemocnici reálná, smysluplná a patří sem stejně jako psi, kočky a jiná zvířátka, která mají zooterapeutické zkoušky,“ upřesnila.
Chovatelka Veronika Volgemutová cestuje s terapeutickým koněm hlavně do domovů seniorů a hospiců. Sagi za čtyři roky své práce pomohl velkému počtu seniorů a pacientů v paliativní péči. „Postojí u lůžka, nebo vozíku, zvládne cestovat dostatečně velkým výtahem. Má zvláštní cit vůči klientům v paliativní péči. Je ukázkou obrovské zvířecí empatie, která dokáže pomáhat nemocným a umírajícím lidem,“ přiblížila chovatelka.
Kůň, stejně jako jiná zvířata, která navštěvují vážně nemocné pacienty, musí mít náklonnost k lidem, klidnou povahu i dobrý výcvik. „Sagi má navíc zvláštní dar – většinou si pokládá hlavu tam, kde je zdravotní problém, vyloženě se na pacienta napojí,“ prozradila chovatelka.