Poprask na české politické scéně udělaly výroky hudebníka a bývalého ministra pro lidská práva a národnostní menšin vlád Mirka Topolánka (ODS) a Jana Fischera (nestr.) Michaela Kocába. Ten v diskuzním pořadu na veřejnoprávní rozhlasové stanici komentoval nepopularitu vlády Petra Fialy (ODS), která vykazuje, společně s někdejším kabinetem Petra Nečase (ODS) nejhorší porevoluční čísla. Ze současné situace, kdy vládě plně důvěřují pouhá dvě procenta obyvatelstva, Kocáb obvinil Rusko. Podle něho se Moskvě daří rozvracet českou společnost a špatným či neověřeným zprávám úak věří lidé, kteří politice nerozumí.
Kocábovy výroky vzbudily reakce i u řady politiků. Pochopitelně s ním nesouhlasí zástupci opozice, kdy například senátorka Jana Zwyrtek-Hamplová uvedla, že „přestala definitivně fungovat metoda Antibabiš, tak se zoufale hledá jiný viník totální vládní neschopnosti.“ 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček řekl, že za současnou situace nemůže ani Rusko, ani Andrej Babiš, ale vláda sama. „Jejich neschopnost je důvodem jejich tristního výkonu,“ dodal Havlíček. Jeho slova podporuje i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná: „Myslím, že dobře vidí ve své peněžence, jak se se jim žije. K tomu nepotřebují činnost Ruska, k tomu jim stačí neschopná Fialova vláda,“ poznamenala europoslankyně.
S Kocábem nesouhlasí však ani vládní politici. „Jsem přesvědčen, že vláda musí dál důsledně komunikovat své kroky a výsledky, aby získala důvěru občanů na základě transparentnosti a faktů, nikoli dezinformací,“ uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. S Kocábovým hodnocením nesouhlasí ani člen Fiaovy ODS, poslanec Karel Krejza. „Tato vláda neslibuje pečené holuby, což se hůře čte a poslouchá. Rusko určitě přispívá, ale hlavní důvod bych zde nehledal,“ zmínil.