Za nacistické heslo pokuta. Německý soud potrestal politika opoziční AfD

Krajně pravicová strana AfD ráda používá odkazy na nacistickou dobu. Získává si tím radikálnější příznivce, ovšem je trnem v oku úřadům, háklivých na tuto epizodu německých dějin.

37569837896_602880f421_b

Politik německé AfD Björn Höcke má problémy kvůli nacistickému sloganu.
Zdroj: Flickr

  • Politik německé AfD Björn Höcke má problémy kvůli nacistickému sloganu.
  • Zdroj: Flickr

Vše pro Německo, to je heslo, které se běžně používalo v době vlády Adolfa Hitlera. Ovšem použil jej také politik současné opoziční německé strany AfD Björn Höcke, což jej nakonec přivedlo před soud, který ho nyní potrestal pokutou ve výši 13 tisíc eur. Rozsudek však není pravomocný, protože Höcke se odvolal s tím, že o zákazu slovního spojení Alles für Deutschland nevěděl. Verdikt se líbí ani žalobci, který požadoval šestiměsíční podmíněný trest. To však soud považuje za příliš přísné.

Heslo, které bylo v běžném slovníků úderných oddílů SA, použil Höcke při mítinku v roce 2021 v Merseburgu. Znovu jej měl použít při nedávném předvolebním setkání s voliči v Severním Porýní-Vestfálsku. Experti na extrémismus se shodli na tom, že Höcke jako vystudovaný učitel dějepisu musí mít o historickém významu slov ponětí a využívá je záměrně k provokacím.

Německé úřady jsou na projevy, které by jen náznakově vedly k připomenutí nacistické doby, velice háklivé. V zemi existuje seznam zakázaných hesel, kde kromě nacistický pozdravů typu Heil Hitler, ej právě i slogan Alles für Deutschland.

Autor: Jan Skala

Související

GNoZn6VWYAAsG4x
Zahraniční

Cintula jde do vazby. Fico bude muset zatím zůstat v Banské Bystrici

profimedia-0874087756
Zahraniční

Atentátník Cintula je u soudu. Ten rozhoduje o jeho vzetí do vazby

GNuW7mhW4AA0Nng
Zahraniční

Spolkový sněm zbavil Bystroně imunity. Zanedlouho poté u něho zvonila policie

Flickr_-_boellstiftung_-_Olaf_Scholz,_stellvertretender_Bundesvorsitzender_SPD
Zahraniční

Vojenská služba se do Německa nevrátí. Počet vojáků Bundeswehru však vzroste