Nový výzkum upozorňuje na alarmující úbytek žraloků a rejnoků, jejichž populace od roku 1970 klesla o více než 50 procent. Tento pokles je způsoben především nadměrným rybolovem, který ovlivňuje jak tyto predátory, tak celý mořský ekosystém. Kromě záměrného lovu a vedlejších úlovků jsou na jejich vymírání negativně působí i degradace jejich habitatů, změna klimatu a znečištění.
Šéf výzkumu, profesor Nicholas Dulvy, vysvětluje, že pokles populace žraloků a rejnoků začal v řekách, estuárech a pobřežních vodách a postupně se šířil do oceánů. Tyto mořské živočichy přitom hrají nezastupitelnou roli v ekosystémech. Žraloci, jako klíčoví predátoři, pomáhají udržovat rovnováhu v mořském potravním řetězci, zatímco rejnoci ovlivňují produktivitu moří a uchovávání uhlíku v sedimentech.
„Pokles žraloků a rejnoků narušuje potravní řetězce a ohrožuje celé mořské ekosystémy,“ říká doktor Nathan Pacoureau, spoluautor studie. Bez těchto predátorů by se mořské prostředí
Přestože je situace vážná, odborníci tvrdí, že řešení existuje. Klíčem je snížení rybolovu na udržitelné úrovně a posílení správy rybolovných zásob. Některé země, jako Austrálie, Kanada a Nový Zéland, již učinily kroky k ochraně těchto druhů.