pátek 22. listopadu 2024

Z přesné kopie nejstaršího skotského tartanu vznikne nová kolekce oblečení

Kousky zachovalého tartanu starého kolem pěti set let čeká oživení. Textilní firma totiž vyrobila jeho přesnou kopii, ze které bude šít kolekci dobového oblečení.

59BBF032-8C45-43F0-B09A-A0A6AC1DEEFC

Nalezený kus tartanu ležící na replice.
Zdroj: House of Edgar

  • Nalezený kus tartanu ležící na replice.
  • Zdroj: House of Edgar

Kousek velmi starého skotského tartanu hrající škálou barev od žluté a oranžové přes hnědou a zelenou až po červenou našli lesníci ve skotském rašeliništi při těžebních pracích. Odborníci pomocí speciální uhlíkové techniky zjistili stáří látky, kus tartanu podle nich pochází z let 1500 až 1600. Díky tomu se stal nejstarší existující dochovanou skotskou látkou.

Kostkový vzor se nepodařilo spojit historikům s žádným rodinným klanem z tehdejší doby. Odborníci jsou si však téměř jistí tím, že látka byla součástí oděvu někoho významného. Nosila ji žena jako šátek, nebo muž jako zábal horní části těla.

Návrháři teď vytvořili přesnou kopii tartanu a budou z něj vyrábět kolekci oblečení.

Co je tartan?

Tartan je vzor tkaniny s přesně stanoveným pravoúhlým uspořádáním pruhů ve předem daných barvách. Tartanové tkaniny se vyrábějí převážně z vlněných přízí a ze směsí s vlnou. Vedle skotských krojů a uniforem se tartan používá také na civilní kostýmy, obleky, pláště, sukně, kalhoty a podobně

Většina nejznámějších skotských tartanů vznikla v 18. a 19. století. Ve Skotsku se tartany používaly na uniformy i na všední oděvy. Služebníci prý směli nosit jen jednobarevné oděvy, pachtýři dvoubarevné, důstojníci trojbarevné, náčelníci kmenů pětibarevné, básníci a druidové šestibarevné a král sedmibarevný oděv.

Autor: Zuzana Beranová

Související

chinook-salmon-swiming-in-water-1152x864
Zahraniční

Ve Skotsku na chovné farmě uhynul víc než milion lososů

Miroslav Koubek s Pavlem Šulcem na tiskové konferenci.
Fotbal Evropská liga

Plzeň se chystá na houževnaté Skoty

Stonehenge
Zahraniční Zajímavosti

Oltářní kámen ze Stonehenge pochází ze Skotska. Přeprava na dálku 750 kilometrů je záhadou

Montrosebeach
Zahraniční Klimatické změny

Skotské pláže mizí, může za to změna klimatu