Chemikálie PFAS, známé jako "věčné látky" pro svou odolnost vůči rozkladu, se nacházejí v široké škále produktů – od spotřebního zboží až po technologie označované jako „zelené“. Ačkoliv se dlouho tvrdilo, že polymery PFAS jsou méně nebezpečné než jiné formy těchto látek, nové hodnocení Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) ukazuje, že i tyto polymery mají negativní dopady na zdraví i přírodu.
PFAS polymery tvoří až 40 procent PFAS látek uváděných na trh EU. EEA upozorňuje, že při hodnocení jejich vlivu je nutné zohlednit celý jejich životní cyklus – od výroby až po likvidaci.
Podle zprávy EEA mohou být toxické nejen samotné PFAS polymery, ale i chemikálie a vedlejší produkty vznikající během jejich výroby. Navíc některé polymery se v čase rozkládají na menší, toxičtější látky, které se snadněji šíří a ukládají v životním prostředí i lidském těle.
Rozšíření PFAS polymerů v běžných materiálech komplikuje recyklaci – často totiž není možné tyto látky vysledovat a oddělit ve fázi odpadu. To ohrožuje ambice EU v oblasti oběhového hospodářství.