Bouře postupují z Pošumaví směrem na severovýchod do středních Čech, jižní buňka může uhýbat i přesně na východ. "Velký pozor na tyto bouřky, vydali jsme na ně nejvyšší stupeň výstrahy," varují meteorologové. Podle nich se v oblasti jihozápadních a středních Čech můžou rozvinout velice silné bouře. "S ohledem ne výjimečně velké množství energie a střih větru čekejte velmi intenzivní bouřky s potenciálem velkých škod, velmi velkých krup a nárazů větru," upozorňují s tím, že kroupy můžou mít až pět centimetrů, to je víc než má golfový míček. Přesně takové padaly na jihu Čech.
Krátce poté meteorologové varování ještě zpřísnili. "Explozivní vývoj pokračuje i směrem do severních Čech. V supercelách jsou hlavně velké kroupy i přes pět centimetrů, výjimečně mohou dosahovat až k deseti centimetrům. Pozor víceméně v celých Čechách kromě západní poloviny. Bouřky postupují k severovýchodu a východu a později k večeru se patrně budou slévat do ucelenějšího systému s rizikem velkoplošných škod větrem," doplnili.
#KonvektivníSkupina ❗️Explozivní vývoj pokračuje i směrem do severních Čech. V supercelách jsou hlavně velké kroupy i přes 5 cm, výjimečně mohou dosahovat až k 10 cm (viz snímek z Protivínska od Fandy Faktora a Písecka).
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 21, 2024
❗️Pozor víceméně v celých Čechách kromě západní poloviny.… pic.twitter.com/u7nIe0ckgF
Co je supercela?
Supercela je extrémně velká a intenzivní bouřková buňka, která může produkovat extrémní počasí včetně silných bouřek, tornád a velkého množství srážek. Tyto bouře mají obvykle dobře organizovanou strukturu a může je doprovázet silný vítr, krupobití a velké srážkové úhrny. Příklad extrémního počasí spojeného s touto meteorologickou jevovou formací je tornádo.