Péči formou stacionáře tam najde dvacet dětí s handicapem. Vedle terapeutického centra zůstane v provozu zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Delfínek.
S koncem roku končí poskytování ústavní péče pro děti do tří let na základě změny zákona o sociálně-právní ochraně dětí a změny zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, na jejichž základě se ruší právě dětské domovy do tří let. „S ohledem na to, abychom těmto dětem zajistili péči a mohli jsme jim poskytnout vše, co dosud dostávaly v domově v Trnové, probíhala řada jednání už celý tento rok. Jednali jsme s kolegy z odboru sociálních věcí s úřady, soudy i pěstouny, abychom našli společnou cestu z této nelehké situace, kterou nám připravila legislativa,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup s tím, že transformace domova Trnová byla jednoznačným krokem vpřed.
„Toto centrum bude od ledna zajišťovat plnohodnotnou kompletní péči o děti s kombinovaným zdravotním postižením, například fyzioterapii, ergoterapii, logopedii, psychodiagnostiku, včetně psychoterapeutické péče, služby speciálního pedagoga a sociálně – právní poradenství pro dvacet dětí rozdělených do dvou skupin,“ doplňuje Tomáš Soukup. Dětské terapeutické centrum pro děti do sedmi let bude podle něj v provozu jako denní stacionář, bez víkendů a patří mezi zařízení, která v kraji dosud chyběla. „Centrum bude prvním takovým zařízením v Plzeňském kraji, které umožní rodinám s hendikepovanými dětmi využít služeb centra za jakési školkovné. Zaplatí 1 500 korun za dítě měsíčně, stravné na den a ostatní služby bude hradit pojišťovna. Zároveň bude pro dítě zajištěna péče odborníků přímo v centru a rodiče nebudou muset sami shánět odborníka, termín u něj a dítě někam převážet,“ dodává Tomáš Soukup.
Současně s Dětským terapeutickým centrem Trnová zůstane v bývalém domově také zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Delfínek.
„Prostory centra Delfínek byly upravovány v tom smyslu, aby bylo zařízení přizpůsobeno větším dětem až do plnoletosti. Personálně je chod zařízení zajištěn, stávající personál je dostatečně zkušený a kvalifikovaný,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch s tím, že kapacita zařízení bude osm lůžek. „V případě, že půjde o sourozeneckou skupinu, bude kapacita lůžek devět. Děti budou v Delfínku po dobu dvou měsíců a poté se budeme snažit je umístit do pěstounské péče,“ dodává Bozděch.