pátek 19. července 2024

Z covidu bude oficiálně běžná nemoc

Ministr zdravotnictví v Partii potvrdil, že covid bude prohlášen za běžné respirační onemocnění a nebude třeba lidi nadále posílat do izolace.

covid

Ilustrační foto.
Zdroj: MaxPixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: MaxPixel

Strach z covidu není nadále zapotřebí. Subvarianty omikronu nejsou ani zdaleka natolik nebezpečné jako tomu bylo v případě alfy nebo delty, a proto se blíží čas, kdy bude covid prohlášen za běžné onemocnění. Lidé s covidem už nebudou posíláni automaticky do sedmidenní izolace. „Přesné datum neřeknu. Je to otázka dnů, možná desítek dnů,“ řekl v nedění Partii ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Ze stanoviska Ministerstva zdravotnictví vyplývá, že covid momentálně je běžným respiračním onemocněním, přesto Válek nabádá nejohroženější skupinu občanů, aby se na covid jednou ročně přeočkovali. Tedy stejně jako je tomu u očkování proti chřipce, které se doporučuje zejména starší rizikové populaci, a těm s akutními zdravotními problémy.

Podle Válka se dočkáme kombinované vakcíny, která bude chránit proti těžkým průběhům chřipky i covidu. V USA již firma Pfizer takovou vakcínu testuje.

Autor: Šimon Mitro

Související

darování krve
Domácí Zdraví

Začala platit nová pravidla pro darování krve. Končí diskriminace homosexuálů

doktor
Domácí Zdraví

Nový screeningový program zlepší boj s rakovinou prostaty

441867104_841403017808134_2435215676969649954_n
Domácí

Válek vytáhl do boje proti Němcům. Vadí mu půlroční zadržování léků

Mocktail-131638-pixahive
Domácí

Zdraží Válek slazené nápoje? Chce na to jít skrz zdanění obsahu cukru