Sonda Chang’e-6 vypuštěná z vesmírného střediska Wenchang má za úkol při své 53denní misi přistát na odvrácené straně Měsíce, nasbírat měsíční kameny a prach z z kráteru Apollo a dopravit je na Zemi k dalšímu zkoumání. Vědci věří, že díky nim zjistí nová fakta o vzniku a historii Měsíce a o původu sluneční soustavy.
Do budoucna má Čína další ambiciózní plán, a to postavit na jižním pólu Měsíce výzkumnou stanici. Část materiálu na její výstavbu chtějí výzkumníci najít při misích přímo na Měsíci.
Čínský lunární průzkumný program má čtyři fáze postupného technologického pokroku: Cílem první fáze se v letech 2007 a 2010 stalo dosažení lunární oběžné dráhy. Druhá fáze, přistání na Měsíci, se podařila sondám v roce 2013 a 2019. Třetí fáze zahrnuje sběr lunárních vzorků a jejich odeslání na Zemi, které poprvé dokončila sonda Chang'e 5 v roce 2020 z přivrácené strany Měsíce.
Po dnešním startu má přistávací modul shromáždit až dva kilogramy povrchové půdy a hornin i materiál z hloubky kolem dvou metrů pod povrchem.
Následovat má čtvrtá fáze, při níž vznikne robotická výzkumná stanice v blízkosti jižního pólu Měsíce. To má usnadnit přistání na Měsíci s posádkou ve 30. letech 21. století a případně vybudovat základnu s posádkou poblíž lunárního jižního pólu.
🔴 Despega la misión china Chang'e 6 con destino a la Luna.
— Space Nøsey (@SpaceNosey) May 3, 2024
Su misión es ser la primera sonda en traer a la Tierra muestras de la cara oculta de la Luna. #Change6 pic.twitter.com/Rb6ZpFEVRW