Kriticky ohrožený druh, který z tuzemské přírody vymizel zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí a konkurenci invazního karase stříbřitého, se vrací do českých vod od roku 2022. V součtu s dnešní akcí jej zoo spolu s partnery vypustila do dvaceti šesti lokalit, které obývají už desítky tisíc jedinců.
„Návrat karase obecného do české přírody je klíčovou iniciativou zoo v ochraně tuzemské biodiverzity. Kdysi běžná ryba tůní a vesnických rybníčků je u nás dnes na pokraji vyhynutí. Reintrodukcí či introdukcí karase obecného do vhodných biotopů pomáháme přežít samotnému karasovi, ale jeho přítomností také dotváříme zdravé ekosystémy, které udržují vodu v krajině či poskytují útočiště ohroženým obojživelníkům,“ říká ředitel zoo Miroslav Bobek.
Karas obecný byl ještě před několika desítkami let jednou z nejběžnějších ryb v Česku. Na přelomu tisíciletí se ale jeho situace změnila a dnes jde o kriticky ohrožený druh. Příčin je hned několik, zásadní vliv však mají dvě. Prvním faktorem je ztráta přirozeného prostředí. Původně se karas obecný vyskytoval v dolních tocích řek, jejich slepých ramenech či v zarostlých tůních. Vodní útočiště ale postupně z krajiny takřka zmizela spolu se zemědělskou přeměnou krajiny. Nadějí na nalezení přežívajících ryb zůstávaly zatopené lomy, požární nádrže či jiné opomenuté vodní plochy.
Druhou pohromou se pro karase obecného stal jeho asijský příbuzný karas stříbřitý. Ten k nám byl zavlečený v 60. letech minulého století a karase obecného vytlačil i z hrstky zbývajících lokalit. Nejenže je podobně odolný, ale také se rychle množí pomocí gynogeneze, což je forma nepohlavního rozmnožování. Je tedy pro karase obecného výrazným konkurentem. Oba karasi se navíc mohou také křížit a vytvářet hybridní populace.
Pražská zoo se před několika lety rozhodla karase obecného zachránit. Bylo nutné sehnat geneticky vhodné ryby, místo na jejich chov, lokality vhodné k jejich následnému vypouštění a zajistit také osvětu veřejnosti.