Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes zveřejnila svou první zprávu o testování a léčbě plísňových infekcí, která upozorňuje na kritický nedostatek léků a diagnostických nástrojů pro invazivní plísňová onemocnění. Infekce způsobené plísněmi představují rostoucí zdravotní problém, přičemž běžné infekce, jako je kandidóza, se stávají stále odolnějšími vůči léčbě.
Plísňové infekce postihují především osoby s oslabeným imunitním systémem, jako jsou pacienti po chemoterapiích, lidé žijící s HIV nebo po transplantacích orgánů.
V posledním desetiletí byly schváleny pouze čtyři nové antifungální léky, což ukazuje na omezený pokrok v této oblasti. V současnosti je ve vývoji devět léků, ale pouze tři jsou v poslední fázi klinických testů. Vzhledem k vysoké míře vypadávání kandidátů z vývoje se očekává, že v příštím desetiletí bude schváleno jen velmi málo nových léků. WHO upozorňuje na potřebu investic do výzkumu a vývoje nových, bezpečnějších léků a na urgentní potřebu široce účinných léků, které by léčily široké spektrum závažných plísňových infekcí.
WHO vyzývá k intenzivnější globální spolupráci v boji proti invazivním plísňovým onemocněním a rezistenci na antifungální léky. K tomu patří investice do sledování, rozšíření finančních pobídek pro výzkum a rozvoj nových léků a vylepšení vzdělávání zdravotníků. Tento problém se stává stále naléhavějším, protože plísně, které jsou odolné vůči lékům, představují rostoucí hrozbu pro zdraví veřejnosti.