úterý 13. května 2025

WHO zavádí nový mechanismus pro distribuci vakcín a léčby mpox

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s partnery vytvořila nový mechanismus pro spravedlivý přístup k vakcínám, léčbě a diagnostickým testům proti mpox, dříve známé jako opičí neštovice.

Virus mpox

Virus mpox
Zdroj: Flickr

  • Virus mpox
  • Zdroj: Flickr

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s členskými státy a partnery spustila přístupový a alokační mechanismus (AAM) pro lékařská opatření proti mpox, včetně vakcín, léčby a diagnostických testů. Tento krok je reakcí na zdravotní nouzi mezinárodního významu, kterou 14. srpna 2024 vyhlásil generální ředitel WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, kvůli nárůstu případů mpox v Demokratické republice Kongo a okolních zemích.

V letošním roce bylo zaznamenáno hlášení mpox z 15 afrických zemí. WHO a její partneři zdůrazňují, že spravedlivý přístup k bezpečným a účinným opatřením je klíčový pro zvládnutí této zdravotní krize. „Koronavirová pandemie ukázala, jak důležitá je mezinárodní koordinace pro rovný přístup k lékařským nástrojům," uvedl Tedros a vyzval země k darování vakcín a léčebných prostředků.

Doposud bylo pro boj s mpox přislíbeno více než 3,6 milionu dávek vakcín, přičemž největší příspěvek přišel z Japonska (3 miliony dávek). Mechanismus AAM zajišťuje, aby tyto omezené zásoby byly spravedlivě distribuovány do nejvíce zasažených oblastí a poskytovaly ochranu těm, kteří jsou nejvíce ohroženi.

Autor: Šimon Mitro

Související

kouření
Zdraví

Vyšší daň na cigarety by mohla zachránit statisíce dětí, ukazuje studie

operace
Zahraniční Zdraví

Zdravotní pokrok zpomaluje, varuje WHO. Rozdíly napříč zeměmi přetrvávají

mytí rukou
Zahraniční Zdraví

Rukavice nejsou náhradou za čisté ruce, varuje WHO

Virus mpox
Zahraniční Mpox

Nová varianta mpox se šíří Evropou, první případ hlásí Švýcarsko