neděle 24. listopadu 2024

WHO zavádí nový mechanismus pro distribuci vakcín a léčby mpox

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s partnery vytvořila nový mechanismus pro spravedlivý přístup k vakcínám, léčbě a diagnostickým testům proti mpox, dříve známé jako opičí neštovice.

Virus mpox

Virus mpox
Zdroj: Flickr

  • Virus mpox
  • Zdroj: Flickr

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s členskými státy a partnery spustila přístupový a alokační mechanismus (AAM) pro lékařská opatření proti mpox, včetně vakcín, léčby a diagnostických testů. Tento krok je reakcí na zdravotní nouzi mezinárodního významu, kterou 14. srpna 2024 vyhlásil generální ředitel WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, kvůli nárůstu případů mpox v Demokratické republice Kongo a okolních zemích.

V letošním roce bylo zaznamenáno hlášení mpox z 15 afrických zemí. WHO a její partneři zdůrazňují, že spravedlivý přístup k bezpečným a účinným opatřením je klíčový pro zvládnutí této zdravotní krize. „Koronavirová pandemie ukázala, jak důležitá je mezinárodní koordinace pro rovný přístup k lékařským nástrojům," uvedl Tedros a vyzval země k darování vakcín a léčebných prostředků.

Doposud bylo pro boj s mpox přislíbeno více než 3,6 milionu dávek vakcín, přičemž největší příspěvek přišel z Japonska (3 miliony dávek). Mechanismus AAM zajišťuje, aby tyto omezené zásoby byly spravedlivě distribuovány do nejvíce zasažených oblastí a poskytovaly ochranu těm, kteří jsou nejvíce ohroženi.

Autor: Šimon Mitro

Související

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří světem. Loni se nakazilo přes deset milionů lidí

cukrovka
Zahraniční Zdraví

Počet diabetiků se za 30 let zdvojnásobil. Evropa je stabilní, vzestup hlásí USA i Čína

vakcína mpox
Zahraniční Mpox

Nová vlna nákazy mpox se šíří i mimo Afriku

domácí násilí
Zahraniční

Miliarda dětí po celém světě čelí násilí. Stovka zemí se zavázala zakázat fyzické tresty