čtvrtek 21. listopadu 2024

Vzducholodě slouží tam, kam v Africe silnice nevedou

Lehké vzducholodě mohou přepravovat zásilky jako léky či potraviny do míst, kam v Africe nevedou silnice.

vzducholoď

vzducholoď
Zdroj: wikipedia.org

  • vzducholoď
  • Zdroj: wikipedia.org

Jihoafrická společnost Cloudline již několik let vyvíjí vzducholodě, které mají umožnit zjednodušení převozu nákladu na místa, která nejsou dostupná zpevněnou cestou. Toto revoluční zařízení je kompromisem mezi klasickou vzducholodí a dronem, bude tedy plně autonomní.

Vzducholodě jsou oproti svým předchůdkyním výrazně menší. Na délku měří okolo 18 metrů a váží pouhé dva až tři kilogramy. Naplněné jsou heliem a v horní části jsou opatřeny solárními panely a záložními bateriemi pro napájení, což umožňuje až 12 hodin letu, během kterého vzducholodě mohou urazit až 400 kilometrů.

Nynější typ vzducholodě zvládne převážet náklad o hmotnosti až 40 kilogramů, cílem společnosti je ale dopracovat se až ke 100 kilům. Primárním cílem Cloudline je přeprava léků, potravin a dalších nezbytností do odlehlých lokalit afrického kontinentu. Nicméně díky kamerám a dalším senzorům je možné vzducholodě využít k pátracím a záchranným akcím, nebo k monitorování infrastruktury v odlehlých oblastech.

Momentálně má společnost uzavřenou dohodu v Keni o zprostředkování lékařských dodávek, v Nambii spolupracuje s UNICEF a v Mosambiku slouží vzducholodě k nouzové komunikaci pro Světovy potravinový program OSN.

Autor: Antonín Táborský

Související

profimedia-0936711564
Domácí

První výkřik letošní zimy. Sníh zasypal silnice, řada míst hlásí komplikace

sypač
Domácí

Zimní údržba silnic začíná. Sypače vyjedou i na D1, jejich pohyb lze sledovat online

autonehoda
Domácí

Dopravních nehod loni ubylo. Zemřelo při nich však více lidí

vakcína mpox
Zahraniční Mpox

Nová vlna nákazy mpox se šíří i mimo Afriku