Vydry říční jsou velmi citlivé na stres, kvůli tomu nemají chuť se množit. A když už se to podaří, matka se často o potomky nestará. I proto jsou vydří dvojčátka, samička a sameček, tak unikátní.
Mláďata se narodila už 10. března a v prvních týdnech se k noře nikdo nepřibližoval. Samice Janina se totiž chovala velmi ochranitelsky a i přes sklo útočila dokonce i na chovatele, které dobře zná. "Na začátku dubna jsme poprvé zjistili, že jsou mláďata dvě a jsou v pořádku. Jejich pobyt v noře záležel na aktuálním rozpoložení samice, která je při jakémkoli pocitu nebezpečí ukryla. Na začátku května, ve dvou měsících věku, jsme měli poprvé možnost samici nakrátko oddělit ve výběhu a mláďata zkontrolovat, očipovat a zjistit pohlaví," popsala zooložka Miroslava Palacká.
Krátce poté začala vydřata ochutnávat pevnou potravu. Velmi jim chutnalo kuřecí maso i rybí filety. Navíc je zanedlouho zvědavost a povzbuzování matky vylákaly na první výlet do výběhu. "Vydry se nerodí s vrozenou schopností plavat, ale vše je musí matka naučit. Někdy až na první pohled drsným způsobem tak Jana svoje potomky nejprve lákala a poté prostě donesla do hlubší vody. Celou dobu je samozřejmě hlídala, aby se žádnému nic nestalo," vysvětlila zooložka.
Podle ní jsou každý den mláďata odvážnější a odvážnější, postupně se naučila i potápět a od matky dostávají lekce lovu, k tomu jí slouží klacíky a kousky kůry.
"I když se už matka začala pomalu smiřovat s přítomností lidí v blízkosti mláďat, je stále velmi ostražitá. Prosíme proto návštěvníky o dodržování co největšího ticha a klidu v okolí výběhu. Matka bude mít i nadále možnost mláďata ukrýt, pokud se bude cítit v ohrožení," doplnila Palacká.