sobota 19. dubna 2025

Výzva Kupředu, zpátky ni krok, ztvrdila převrat. Podepsala ji i dlouhá řada herců

Přestože herci a divadelníci podepsali komunistickou výzvu Kupředu, zpátky ni krok, řada z nich poté zažila ostré zuby režimu. Dnes seznam podepsaných působí velmi nesourodým dojmem.

001

Překvapivé jsou pod komunistickou výzvou také jména například Voskovce a Wericha.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Překvapivé jsou pod komunistickou výzvou také jména například Voskovce a Wericha.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Nejen ve znamení přijetí demise ministrů nekomunistických stran se nesl 25. únor 1948. Ráno téhož dne před 77 lety vyšla v novinách Svobodné slovo, které den předtím opustil šéfredaktor Ferdinand Peroutka, výzva Kupředu, zpátky ni krok. Spolu s ní, která byla pojmenována po sokolském heslu, které nedlouho předtím zmínil v novoročním projevu předseda vlády Klement Gottwald, noviny uveřejnili i jména osobností, které jí podepsali.

Z dnešního pohledu ten seznam překvapí, protože nejeden z herců se nakonec stal odpůrcem komunistického režimu. Mezi jmény se totiž objevili například Jan Werich, Jiří Voskovec, manželka Karla Čapka Olga Scheinpflugová či Jiřina Štěpničková, kterou o pár let později chtěli komunisté poslat na šibenici, vnučka T.G. Masaryka Herberta Masaryková.

A protože nechyběla ani řada jmen tehdejších hvězd jako František Filipovský, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Vladimír Šmeral nebo František Kovařík, prezentovalo vedení KSČ dokument jako symbol toho, že za novou politikou stojí i celá kulturní fronta.

Ten dostal i svou hymnu v podobě masové písně Kupředu levá, zpátky ni krok. Fanfáry v jejím závěru se pak staly na dlouhá léta znělkou hlavních rozhlasových zpráv.

Autor: Jan Skala

Související

Lidové_noviny,_1893-12-18,_č._2
Domácí Výročí

Lidové noviny měly pohnutý osud. Před 80 lety vyšly na dlouhou dobu naposledy

03986598_44
Domácí Výročí

Jednání v Košicích hnalo Československo do područí Sovětského svazu

cq5dam.thumbnail.cropped.1500.844
Zahraniční

Jan Pavel II. byl velkým průkopníkem. Vliv církve využil k demontáži komunismu

rifle
Zahraniční

V Sýrii se bojuje i po svržení Asada. Své věrné má zejména v pobřežních oblastech