Víte, kolik je v Praze bytů? O kolik stoupla cena nemovitostí v posledních letech? A jak jsme na tom v porovnání s Berlínem, Vídní nebo Mnichovem? Nová výstava s názvem Praha zítra? Domy a byty, která začala v Centru architektury a městského plánování (CAMP), se věnuje fenoménu bydlení v hlavním městě. Kromě části, která prezentuje informace o vývoji bydlení v hlavním městě, mohou návštěvníci nahlédnout do pražských domácností a přispět také svými fotkami.
„Už delší dobu se v Praze mluví o krizi bydlení,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). „Proto jsme se rozhodli v nové výstavě v CAMPu zaměřit právě na výstavbu nových bytů a domů a ukázat, kde se staví, jak se vyvíjí ceny nemovitostí a co může město udělat pro to, aby v Praze bylo dostatek bydlení pro současné i budoucí obyvatele.“
„Praha se má do roku 2070 rozrůst o zhruba 400 tisíc obyvatel. Proto velmi záleží na tom jak a kde budou tito lidé v Praze bydlet“, vysvětluje situaci primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Podle Strategie rozvoje bydlení, kterou jsme loni schválili by mělo každý rok vzniknout devět tisíc nových bytů, což znamená přibližně jeden dokončený byt za hodinu,“ doplňuje primátor.
Součástí výstavy můžete být ale i vy. Na sociálních sítích můžete sdílet fotografie svých domovů pod hastagem #TadyBydlimJa a ukázat, jak bydlíte.
Údaje, které návštěvníci najdou v expozici, popisují současný stav bydlení. V Praze je podle sčítání lidu z roku 2021 celkem 721 332 bytů. Průměrný pražský byt má asi 70 metrů čtverečních.
Výstavu doplňuje audiovizuální esej o současné podobě bydlení od fotografa Vojtěcha Veškrny, který na svých fotografiích zachytil domovy obyvatel Prahy – od půdních vestaveb s výhledem na centrum přes byty v panelácích až po bezdomovecké nocležiště.