Podle nové analýzy by zvýšení daní z cigaret na doporučovanou úroveň Světové zdravotnické organizace – tedy na 75 procent maloobchodní ceny – mohlo v 94 sledovaných nízkopříjmových zemích předejít více než čtvrt milionu úmrtí malých dětí za jediný rok. Pasivní kouření ohrožuje děti nejen po narození, kdy zhoršuje funkci plic či zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců, ale i před porodem, kdy zvyšuje riziko předčasného narození a nízké porodní váhy.
Přestože WHO doporučuje přísné zdanění tabáku už roky, většina nízkopříjmových států se k tomuto kroku zatím neodhodlala. V roce 2020 splnilo doporučení pouze deset ze sledovaných zemí.
Studie rovněž ukazuje, že vyšší daně mají největší přínos právě pro nejchudší domácnosti. V těchto rodinách by se podle odhadů mohlo předejít až 70 tisícům úmrtím dětí. Dalších 36 tisíc úmrtí by se dalo zabránit i ve skupinách s vyššími příjmy. Vyšší zdanění cigaret by tak nejen snížilo dětskou úmrtnost, ale také pomohlo zmírnit sociální nerovnosti.
I když odborníci upozorňují, že dětskou úmrtnost v chudých zemích ovlivňují i jiné faktory – například infekční nemoci – kontrola tabáku má podle nich stále velký význam. V minulosti podobné výzkumy potvrdily, že vyšší ceny cigaret vedou k nižší úmrtnosti kojenců i v bohatších zemích včetně států EU.