Vyšetřování OSN odhalilo, že během masových protestů v Bangladéši, které vedly k pádu vlády premiérky Sheikh Hasiny, zemřelo až 1 400 lidí. Většina obětí byla zastřelena bezpečnostními složkami, přičemž některé z nejzávažnějších porušení lidských práv mohou představovat mezinárodní zločiny, uvedl šéf Úřadu OSN pro lidská práva Volker Türk.
Protesty vypukly na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu o obnovení nepopulárního kvótního systému v veřejných službách, ale hlubší příčiny spočívaly v dlouhodobé nespokojenosti s korupcí a vládní politikou. Následné represivní akce zahrnovaly tisíce zraněných a stovky mimosoudních poprav, včetně dětí, které byly zraněny při potlačování protestů.
Vyšetřování OSN, které probíhalo od září 2024, shromáždilo více než 900 svědectví a doklady o koordinovaném násilí proti demonstrantům. Türk zdůraznil, že odpovědnost za tyto zločiny musí být stanovena, aby se zajistil národní smír a spravedlnost pro oběti.
#Bangladesh: Thousands of people, including children, have suffered life-altering injuries during last year’s protests.
— UN in Bangladesh (@UNinBangladesh) February 12, 2025
Advancing accountability & human rights will be fundamental to achieving the transformation the country needs - @volker_turk presents @UNHumanRights report. pic.twitter.com/VgoKDQJOSp