Přestože Rusko i Saudská Arábie oznámily, že příští rok sníží produkci ropy o 5,16 milionu barelů denně, což se rovná pěti procentům veškeré celosvětové poptávky, oznámila mezinárodní energetická agentura IEA, že příští rok počítá s přebytkem ropy. Z toho důvodu se ke snížení produkce chystají i další země, které spadají pod Organizaci zemí vyvážejících ropu OPEC+, která sdružuje zejména státy Blízkého východu a severní Afriky.
On Friday, three sources said #OPEC+ was one step closer to reaching a compromise with African #oil producers on 2024 production levels. Earlier, officials revealed that OPEC+ members #Angola and #Nigeria aimed to increase oil production quotas. pic.twitter.com/dEQNmo5S2o
— PlasticsDaily (@PlasticsDaily) November 27, 2023
Skutečnost, že nabídka bude příští rok převyšovat poptávku, se odrazí i na ceně ropy, která by měla i nadále klesat. Podle IEA se tak děje už nyní, cena od září klesla o 16 procent. To dokladuje případ severomořské ropy Brent, která se propadla z 98 na současných 82 dolarů za barel.
Většina zemí OPEC+ by byla svolná k ještě většímu snížení produkce, vůle ze strany Ruska je malá. To totiž prodejem ropy bojuje proti velice přísným sankcím, které na ně uvalily západní země v souvislosti s válkou na Ukrajině.